Lieldienu svētdienā pāvests atkal lūgs svētību katoļu ticīgajiem ar vārdiem “Urbi et Orbi”. Bet ko nozīmē šie vārdi?
Kad pāvests Francisks Lieldienu svētdienā no Svētā Pētera bazilikas balkona dos tradicionālo “Urbi et Orbi” svētību, viņu vēros desmitiem tūkstošu ticīgo. Bet no kurienes nāk svētība? Un vai ir jābūt klātienē Romas Svētā Pētera laukumā , lai tas būtu “derīgs”?
Ko nozīmē “Urbi et Orbi”? Tulkojumā svētība nozīmē “Pilsētai un pasaulei”.
No kurienes nāk svētība “Urbi et Orbi”?
Publisku svētību došanas tradīcija aizsākās 13. gadsimtā. Katrs jaunais pāvests tiek inaugurēts amatā ar ceremoniāliem vārdiem “investio te de Papatu Romano, ut praesis urbi et orbi” (“Es apveltu jūs ar Romas pāvestību, lai jūs valdītu pār pilsētu un pasauli”). Tomēr termins “Urbi et Orbi” ir daudz senāks, cēlies no senās Romas tiesiskās apziņas.
Sākotnēji romieši izmantoja šo formulu dokumentiem, kas bija spēkā gan galvaspilsētā Romā (“Urbs”), gan visā Romas okupētajā pasaulē (“Orbis”). Pēc Romas impērijas sabrukuma formula tika nodota pāvestam. Katoļu baznīcai šis termins nozīmē, ka pāvests ir gan Romas bīskaps, gan visas Baznīcas galva.
Kādos gadījumos tiek dota “Urbi et Orbi” svētība?
Svētība tiek dota divos svinīgajos Lieldienu un Ziemassvētku svētkos, kā arī tad, kad amatā stājas jauns pāvests. Taču to var svētītt arī ārpus tradicionālā – tas notika, piemēram, 2020. gada 27. martā, globālās koronavīrusa pandēmijas laikā.
Ko svētība nozīmē ticīgajiem?
Katoļiem svētībai ir īpaša dievbijīga vērtība. Tā ir pilnīga indulgence viņu grēku sodīšanai. Tas nenozīmē, ka visi grēki tiek nekavējoties piedoti. Tā vienkārši ir visu laicīgo sodu piedošana pagātnes grēku rezultātā.
Konkrēti, tas attiecas uz laiku, kas dvēselēm jāpavada šķīstītavā saskaņā ar novecojušām teoloģiskajām idejām. Tomēr visu šo indulgenču teoriju asi kritizē progresīvie teologi..
Vai ticīgajiem ir jābūt Svētā Pētera laukumā, lai saņemtu svētību?
Nē. Tā tas bija līdz 1967. gadam. Tomēr kopš 1967. gada svētību varēja noklausīties arī radio 1985. gadā tika ieviests, ka svētība ir spēkā arī televīzijas pārraides laikā, bet kopš 1995. gada arī tiešraidē internetā. Vārdam “dzīvajā” šeit ir izšķiroša nozīme. “Nav svētības” pēc pieprasījuma