Pētnieki ir izmantojuši lietus pilienus, kas pārvietojas caur cauruli, un radītu pietiekami daudz enerģijas, lai iedegtos 12 gaismas diodes.
Singapūras zinātnieku grupa uzskata, ka lietus kādu dienu varētu kļūt par tīras elektrības avotu.
Viņu eksperimenti ir spējuši radīt enerģiju no ūdens pilieniem, kas krīt caur cauruli.
Viņi saka, ka tas varētu būt paraugs lielāka elektroenerģijas daudzuma izmantošanai no lietus nākotnē.
Elektrības ražošana no krītošām lietus lāsēm
Pētnieki no Singapūras Nacionālās universitātes ir izmantojuši lietum līdzīgus pilienus, kas pārvietojas caur cauruli, lai radītu pietiekami daudz enerģijas, lai iedegtos 12 gaismas diodes.
Viņu metodē tiek izmantots princips, ka tad, kad divi materiāli saskaras, uzlādētas vienības uz to virsmām nedaudz saspiežas, piemēram, balona berzēšana pa ādu rada statisko elektrību .
Tāpat ūdens, kas plūst pāri dažām virsmām, var iegūt vai zaudēt lādiņu.
“Ūdens, kas krīt cauri vertikālai caurulei, ģenerē ievērojamu daudzumu elektroenerģijas, izmantojot īpašu ūdens plūsmas modeli: kontaktplūsmu,” saka Siowling Soh, žurnālā ACS Central Science publicētā pētījuma autors.
“Šis spraudņa plūsmas modelis varētu ļaut novākt lietus enerģiju, lai ražotu tīru un atjaunojamu elektroenerģiju.”
Enerģija no lietus: kas ir lādiņu atdalīšana?
Tekošais ūdens jau tiek plaši izmantots elektroenerģijas ražošanai, darbinot turbīnas, taču tas ir ierobežots vietās ar lielu ūdens daudzumu, piemēram, upēs.
Pētnieki saka, ka lādiņu atdalīšanas izmantošana ir risinājums mazākiem un lēnākiem ūdens daudzumiem.
Šī parādība rada elektriskos lādiņus, kad ūdens pārvietojas pa kanālu ar elektriski vadošu iekšējo virsmu.
Tomēr lādiņu atdalīšana var būt ārkārtīgi neefektīva, jo zona, kurā var iegūt enerģiju, ir ierobežota līdz virsmai, pa kuru pārvietojas ūdens.
Lai uzlabotu produtu, komanda izstrādāja vienkāršu uzstādījumu, kurā ūdens izplūda no torņa apakšas caur metālisku adatu un izšļāca lietus izmēra pilienus caurules atverē.
Caurules augšpusē esošo pilienu frontālā sadursme izraisīja aizbāžņu plūsmu: īsas ūdens kolonnas mijas ar gaisa kabatām.
Kad ūdens plūda pa caurules iekšpusi, elektriskie lādiņi atdalījās. Pēc tam ūdeni savāca kausā zem caurules. Vadi, kas novietoti caurules augšpusē un krūzē, savāca elektrību.
Lietus enerģijas iekārta uz jūsu jumta?
Spraudplūsmas sistēma vairāk nekā 10 procentus no caur caurulēm krītošā ūdens enerģijas pārveidoja elektrībā.
Tā kā pārbaudītais pilienu ātrums bija daudz lēnāks nekā lietus, pētnieki pieļāva, ka sistēmu varētu izmantot, lai no krītošām lietus lāsēm iegūtu vairāk elektroenerģijas .
Viņi saka, ka kontaktplūsmas enerģiju varētu būt vienkāršāk uzstādīt un uzturēt nekā hidroelektrostacijas, un tā varētu būt ērta izmantošanai pilsētas telpās, piemēram, uz jumtiem.