Ungārijā un Slovākijā ir ziņots par slimības uzliesmojumiem, kas galvenokārt skar liellopus un citus mājlopus.
Tā kā visā Eiropā pieaug bažas par mutes un nagu sērgas (MNS) iespējamo izplatību, saimniecības veic stingrākus biodrošības pasākumus, lai aizsargātu gan mājlopus, gan plašāku lauksaimniecības nozari.
Igaunijā vairākas lielas saimniecības, piemēram, Andri-Peedo kazu ferma Misso, Veru apriņķī, ir veikušas proaktīvus pasākumus, lai aizsargātos pret slimības ievazāšanu. Andri-Peedo, kas atrodas tieši uz Igaunijas un Latvijas robežas, ir izlicis skaidras zīmes, kas aizliedz jebkādu telpu apmeklēšanu.
Nopri zemnieku saimniecība arī ir izvēlējusies slēgt durvis apmeklētājiem. Nopri līdzās citiem arī ir izvēlējies nepiedalīties šī gada Atvērto saimniecību dienā, kas ir ikgadējs pasākums, kas parasti piesaista pūļus, kas vēlas uzzināt par vietējo saimniecību iekšējo darbību.
“Lauksaimniecības tūrisma pievilcība — parādīt patērētājiem viņu pārtikas ceļu no lauka līdz šķīvim — ir maza lieta, salīdzinot ar potenciālās pandēmijas radīto risku un bailēm. Tā kā Covid esam pārdzīvojuši visā pasaulē un (zinām), cik ātri un nekontrolējami var notikt lietas, pat parastie cilvēki var saprast un uztvert risku.” skaidro Tīts Niilo, lauku saimniecības īpašnieks Igaunijā.
Lauku saimniecības visā reģionā jau ir ieviesušas virkni bioloģiskās drošības pasākumu, tostarp uzlabotus protokolus par pārtikas drošību, mājlopu pārvietošanu un darbinieku higiēnu.
Neskatoties uz šiem pasākumiem, Reģionālo lietu un zemkopības ministrija apstiprinājusi, ka Atvērto saimniecību diena noritēs, kā plānots. Tomēr joprojām nav skaidrs, vai svētkos būs tādi mājlopi kā govis, kazas un aitas, jo viņu iesaistīšanās ir atkarīga no notiekošajiem slimību draudiem un bioloģiskās drošības novērtējumiem.
Tikmēr Čehijā valdība ir noteikusi stingru kontroli uz robežas ar Slovākiju, kur ziņots par sešiem slimības uzliesmojumiem.
Kravas automašīnas, kas pārvadā dzīvniekus, dzīvnieku izcelsmes produktus vai barību, var šķērsot tikai trīs norādītos robežpunktus, kas rada garas rindas un kavēšanos. Brodske-Břeclav krustojumā, kas ir viens no noslogotākajiem punktiem, ir bijuši sastrēgumi 17 kilometru garumā, un kravas automašīnas kavējas līdz 40 minūtēm.
Šīs robežkontroles, lai gan tās bija vajadzīgas, ir radījušas traucējumus, jo īpaši pārvadātājiem, bet tās notiek, lai nodrošinātu, ka slimība no Slovākijas neieplūst Čehijas Republikā.
Lai gan valsts nav apstiprinājusi nevienu mutes un nagu sērgas gadījumu tās robežās, draudi no Slovākijas, kas savus uzliesmojumus izsekojusi līdz Ungārijai, joprojām ir ievērojami. Paredzams, ka pastiprinātas pārbaudes turpināsies visu nedēļu, radot zināmas neērtības, taču nodrošinot, ka slimības tālākas izplatīšanās risks tiek samazināts līdz minimumam.
Tā kā mutes un nagu sērgas draudi kļūst arvien lielāki, lauksaimnieki, valdības iestādes un pārvadātāji strādā vienoti, lai mazinātu tās izplatību.