Sieviete 2023. gadā saņēma dzemdes transplantāciju no savas māsas, kļūstot par pirmo Apvienotajā Karalistē, kurai tika veikta šī procedūra.
36 gadus veca sieviete ir pirmā sieviete, kas dzemdējusi pēc dzemdes transplantācijas Apvienotajā Karalistē.
Greisai Deividsonei bija 19 gadi, kad viņai tika diagnosticēts reta veselības stāvoklis, kas nozīmēja, ka viņai nebija funkcionējošas dzemdes un viņa nevarēja iznēsāt un dzemdēt savu bērnu.
2023. gadā viņas māsa dzīvu donoru programmas ietvaros ziedoja savu dzemdi, padarot Deividsoni par pirmo sievieti, kurai Apvienotajā Karalistē tika veikta dzemdes transplantācija.
Saskaņā ar Imperial College Healthcare NHS uzticību Deividsonei februārī tika veikta auglības ārstēšana un ar ķeizargrieziena palīdzību piedzima meitene.
Gan Deividsonei, gan viņas bērnam klājas labi.
“Transplantācijas parasti tiek veiktas, lai glābtu dzīvību. Ar šo transplantāciju mēs esam spējuši uzlabot dzīvi un tagad radīt dzīvību,” sacīja Dr. Isabel Quiroga, ķirurģe un dzīvu donoru programmas līdzvadītāja labdarības organizācijā Womb Transplant UK, kas finansēja operāciju.
NHS paziņoja, ka bērna piedzimšana bija kulminācija vairāk nekā 25 gadus ilgušiem dzemdes transplantācijas pētījumiem.
Visā pasaulē ziņots par vairāk nekā 100 dzemdes transplantācijām, un līdz šim ir notikušas vairāk nekā 50 veselīgas dzemdības. Par pirmajām dzemdībām tika ziņots Zviedrijā 2014. gadā.
Procedūra ļautu lielākam skaitam sieviešu, kurām nav dzemdes (vai nu tādu retu slimību dēļ kā Deividsones slimība, vai tāpēc, ka dzemdes tika izņemtas, piemēram, vēža ārstēšanas laikā), dzemdēt pašām savus bērnus, nevis paļauties uz surogātmāti vai adopciju.
Aptuveni viena no 5000 sievietēm Apvienotajā Karalistē piedzimst bez dzīvotspējīgas dzemdes, paziņoja NHS.
Neatkarīgi eksperti raksturoja dzemdības Apvienotajā Karalistē kā “pagrieziena punktu”, taču teica, ka ir nepieciešams vairāk strādāt, lai nodrošinātu, ka procedūra ir droša gan dzemdes donoram, gan saņēmējam, kā arī visiem bērniem, kas dzimuši pēc transplantācijas.
Apvienotās Karalistes programmā, kuras mērķis ir veikt piecas operācijas, sievietēm tiks veikta histerektomija, lai izņemtu transplantēto dzemdi, tiklīdz viņu ģimenes būs pabeigtas. Kamēr viņiem ir donora dzemde, viņi lietos imūnsupresīvus medikamentus.
“Ir rūpīgi jāapsver šīs procedūras risku un ieguvumu līdzsvarošana,” sacīja Nikola Viljamsa, Lankasteras universitātes cilvēka reprodukcijas ētikas lektore.
Tikmēr Šefīldas Universitātes tiesību pasniedzēja Laura O’Donovana sacīja, ka Nacionālā veselības dienesta (NHS) amatpersonām būs jāizlemj, vai dzemdes transplantācijas ir jāfinansē no valsts un kam tās būs pieejamas.
“Tie ir sarežģīti lēmumi, kas NHS komisāriem būs jāpieņem, ņemot vērā ierobežotos resursus,” sacīja O’Donovans.