Slush jeb viens no šķidro saldējumu veidiem izskatās nekaitīgs. Bet tā patēriņš var ietekmēt veselību, īpaši maziem bērniem. Speciālisti ceļ trauksmi.
Kad ārā gaisa temperatūra paaugstinās, daudzas ģimenes pievēršas ledus atspirdzinājumiem. Īpaši populārs ir Slush saldējums – daļēji sasaldēts dzēriens, kas piesaista bērnus ar savām spilgtajām krāsām. Taču, kā liecina pašreizējie pētījumi, ledus dzērienam ir ēnas puse.
Slush saldējums satur bīstamu glicerīnu
Vācijas Federālais riska novērtēšanas institūts (BfR) brīdina, ka saldējums var saturēt kaitīgus glicerīna daudzumus, īpaši bezcukura vai samazināta cukura versijās.
Šis aizstājējs var izraisīt nopietnas blakusparādības bērniem. Saskaņā ar BfR tās ir slikta dūša, vemšana, galvassāpes un pat apziņas traucējumi.
Pat nelieli daudzumi var būt bīstami
Pašreizējā BfR analīze parāda, cik problemātisks var būt glicerīns jaunākiem bērniem: tikai 54 mililitri saldējuma, kas satur daudz glicerīna, var apdraudēt piecus gadus veca bērna veselību, kas sver 20 kilogramus. Pie augstākās izmērītās koncentrācijas pietika ar 35 mililitriem, lai pārsniegtu robežvērtību. Tika pārbaudīti 62 2023. un 2024. gada šķidrā saldējuma paraugi.
Pētījums Īrijā: neatliekamās palīdzības dienesta apmeklējumi pēc saldējuma lietošanas
Nesenā Lielbritānijas un Īrijas pētījumā tika dokumentēts kopumā 21 gadījums laika posmā no 2009. līdz 2024. gadam, kad bērniem bija nepieciešama medicīniskā palīdzība pēc saldējuma patērēšanas. Skartie bērni bija no diviem līdz sešiem gadiem. Tipiski simptomi bija samaņas zudums, hipoglikēmija un vemšana – bieži vien tikai pusstundu pēc lietošanas.
Visos pārbaudītajos gadījumos bērniem bija ievērojami paaugstināts glicerīna līmenis urīnā. Ārstējošie ārsti nepārprotami vainoja piedevu simptomu izraisīšanā.
Cukura nodokļa dēļ dzērienos ir vairāk glicerīna
Pētījuma autori lietu pieaugumu no 2018. gada skaidroja ar politisku pasākumu: tolaik Īrijā un Lielbritānijā tika ieviests cukura nodoklis. Pēc tam ražotāji sāka ražot saldējumu bez cukura, cita starpā izmantojot glicerīnu.
Valstīs, kurās nav cukura nodokļa, piemēram, Vācijā, saldie produkti parasti satur vairāk cukura un mazāk glicerīna. Tomēr BfR iesaka būt uzmanīgiem arī šajā valstī.
Bērniem, kas jaunāki par astoņiem gadiem, jāizvairās no Slush saldējuma
Birmingemas sieviešu un bērnu NHS fonda eksperti sniedz skaidru ieteikumu: bērniem, kas jaunāki par astoņiem gadiem, labāk nelietot saldējumu. Jo jaunāks ir bērns, jo jutīgāk organisms reaģē uz lielu piedevu daudzumu – un jo lielāks ir asinsrites traucējumu un pat ģīboņa risks.
Pieļaujam, ka Latvijā vēl nav ticis ziņots par ārkārtas situācijām saldējuma dēļ, tomē nevajadzētu par zemu novērtēt risku veselībai, īpaši jaunākiem bērniem.