Iedomājieties, ka sēžat mājās uz dīvāna, kad viena no jūsu rokām sāk kustēties pati no sevis – un jūs nevarat to apturēt. Tieši tā notika ar kādu neidentificētu 77 gadus vecu sievieti, kurai ārsti konstatēja “svešās rokas sindromu”. Par to raksta New York Post
Sieviete bija skatījusies televizoru, kad pamanīja, ka viņas kreisā roka kustas pati no sevis, it kā apsēsta.
“Viņas kreisā roka bez viņas gribas glāstīja viņas seju un matus. Viņa nobijās,” raksta dīvainā 2014. gada gadījuma pētījuma, kas tika publicēts žurnālā Baylor University Medical Center Proceedings, autori.
“Viņas mēģinājumi kontrolēt kreiso roku ar labo roku bija neveiksmīgi. Viņa gandrīz 30 minūtes nekontrolēja kreiso roku, jo tā turpināja veikt mērķtiecīgas kustības.”
“Svešās jeb citplanētieša rokas sindroms (AHS), medicīniski Dr. Strangelove sindroms, ir interesanta situācija, kurā cilvēks zaudē kontroli pār savu roku, kas sāk darboties neatkarīgi,” viņi raksta.
“Svešā roka var satvert lietas, un personai, iespējams, būs jāizmanto otra ekstremitāte, lai atbrīvotu priekšmetus no tās. Ārkārtējos gadījumos ir ziņots, ka svešā roka pat nosmac pacientu.”
Šo stāvokli parasti izraisa smadzeņu trauma, insults vai neirodeģeneratīvas slimības, piemēram, Alcheimera slimība.
To nav iespējams izārstēt, lai gan šo stāvokli var pārvaldīt, izmantojot uzvedības terapiju, piemēram, liekot cilvēkam nodarboties ar kādu uzdevumu.
Simptomi var ilgt vairākas dienas vai pat gadus.
Šīs vecākās kundzes gadījumā šī šokējošā parādība ilga tikai 30 minūtes – īsākais reģistrētais ilgums -, lai gan pēc tam viņas kreisā roka jutās vāja un nejutīga.
Viņas vīrs palīdzēja viņai nokļūt slimnīcā, un tad viņa pamanīja, ka ejot vilka kreiso kāju.
Ārsti uzskata, ka viņas svešās rokas sindromu varēja izraisīt insults pēc tam, kad viņa paņēma pārtraukumu no asins recekļu zāļu lietošanas, gaidot mugurkaula operāciju.
Nākamo sešu stundu laikā viņa pakāpeniski atguva kontroli pār ķermeņa kreiso pusi un tika nosūtīta mājās.
Pirmo zināmo citplanētiešu rokas sindroma gadījumu ziņoja vācu neirologs Kurts Goldšteins 1908. gadā.
AHS dažreiz sauc par Dr. Strangelove sindromu klasiskā Stenlija Kubrika filmas varoņa vārdā, kura nevaldāmā roka atkārtoti mēģina izpildīt nacistu salūtu.
Kāds slavens gadījums bija saistīts ar sievieti, kura mēģināja aizpogāt savu kreklu ar labo roku, bet kreisā roka to atpogāja. Viņas kreisā roka arī dažreiz bez viņas atļaujas nodzēsa cigareti un iesita viņai pa seju.