Krievijas valsts propaganda, kas pēc iebrukuma Ukrainā un attiecību ar Rietumiem sabrukuma sasniegusi kopš padomju laikiem neredzētu līmeni, pēkšņi maina savu toni īsi pēc tam, kad Krievija un ASV sāka sarunas par Ukrainu.
No TV pārraidēm un valsts mediju publikācijām klusi pazudis nievājošais apzīmējums “anglosakši”, ko lietoja propagandisti un amatpersonas, tostarp Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs un Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.
Dmitrijs Kiseļevs, kurš iepriekš bija runājis par “anglosakšiem” un draudējis Ameriku noslaucīt “radioaktīvos pelnos”, paziņoja par “lielo trijnieku” pasaulē, kurā ietilps ASV, Ķīna un Krievija. “Eiropas Savienība kā vienots politiskais spēks vairs nepastāv. Ziemeļatlantijas bloks – NATO – arī savā ziņā nepastāv. “Paliek “lielais trīs”: Krievija, Ķīna un ASV,” ēterā 3. martā sacīja
Kiseļevs. Odiozais Vladimirs Solovjovs, kurš iepriekš ASV sauca par “sātana kalpiem”, sāka apbērt Donaldu Trampu ar komplimentiem par viņa idejām pārņemt Panamas kanālu un anektēt Grenlandi. “Labi darīts, vienkārši labi,” priecājās Solovjovs.
Arī propagandas mašīnas agresīvākā daļa – z-kara korespondenti – sāk noraidīt terminu “anglosakši”. Piemēram, kanāls Ribarj ar 1,3 miljoniem abonentu to nekad nav izmantojis savos ierakstos kopš Vladimira Putina un Trampa sarunām februārī. Salīdzinājumam: 2024. gada decembrī “Anglosakši” viņa publikācijās parādījās trīs reizes, novembrī – divas reizes, oktobrī – četras reizes, bet laika posmā no janvāra līdz septembrim – 28 reizes.
Propagandisti saņēma no Kremļa norādījumus mīkstināt savu toni. Februāra vidū tika sagatavotas izmaiņas pamatnostādnēs, saskaņā ar kurām galvenās ziņas pārraida ēterā un runā prokremliskie viedokļu līderi.
Rezultāts bija tūlītējs. “Es vēlētos federālajā kanālā teikt, ka ideja par dažiem vienotiem anglosakšu cilvēkiem, kas ir visu nepatikšanu cēlonis, izrādījās nepārliecinoša un neproduktīva,” februārī kanālā Rossija-1 sacīja Kremlim tuvais politiskais stratēģis Jevgeņijs Minčenko. Viņš piebilda, ka šo nostāju ieņēmis ilgu laiku un par to runājis “daudzkārt”. Tagad vadoņi ļoti cieši un visaugstākajā līmenī uzrauga, lai pret jauno ASV prezidentu netiktu izteikti aizskaroši žesti.
Ja kopš 2014. gada pēc Krimas aneksijas un kara Donbasā uz Krievijas pilsētu, tostarp Maskavas, ceļiem uz automašīnām bija viegli saskatīt uzlīmes ar uzrakstu “Obama ir zaudētājs”, un vēlāk nacionālajos sarunu šovos atklāti ņirgājās par prezidentu Džo Baidenu, tad tagad no Kremļa sākuši nākt stingri rīkojumi šādu uzbrukumu nepieļaut.
Februārī Stavropoles apgabalā kāds Vienotās Krievijas deputāts pēc Kremļa pasūtījuma pēc PR kampaņas ar kājslauku ar Trampa seju ārpus biroja bija spiests ātri to ņemt. Vēlāk pats deputāts, kurš piedalījās iebrukumā Ukrainā, atzina, ka bijis spiests noņemt paklāju pēc “vispārējās vadības amata tendenču korekcijām”.