Ja ikdienā virsrakstā minēto produktu cenu mainību galvenokārt redzam veikalu plauktos un savos rēķinos, bet cenšamies sevi noskaņot uz pesimistiskās ”viss kļūst tikai dārgāks” nots, tā gluži pasaulē nenotiek. Tā kā jau iepriekš esam minējuši, ka no biržas līdz veikala plauktiem daudzu produktu cenas nonāks 1-2 mēnešu laikā, šādās ziņās noteikti nemeklējiet ažiotāžu, un neskrieniet sapirkt kādu produktu lielākos daudzumos tieši šodien.
Zemāk par katru produktu atsevišķi, bet atgādināsim arī, ka cukura cena biržā šobrīd ir tāda pati kā pirms gada, bet pamatīgs kritums notika maijā un tikpat pamatīgs pieaugums septembra beigās. Sviesta cena biržā šobrīd ir tāda pati kā jūlijā, bet gāze maksā lētāk, nekā pirms gada. Par kādu cenu tirgotāji visu minēto ir sapirkuši šodienas tirdzniecībai, to mēs nekad neuzzināsim, bet turpinājumā varat izlasīt to, ka kafijas cena apzināti tiek uzturēta augta, jo noliktavas ir pinas, bet tirgotāji to nesteidzas pārdot.
Eiropas dabasgāzes nākotnes līgumi otrdien samazinājās par 2% līdz 46,4 eiro/MWh pēc 3% lēciena iepriekšējā sesijā, jo cerības uz zemāku pieprasījumu atsvēra piegādes bažas. Maigāks laiks visā Eiropā samazina pieprasījumu pēc nesenā aukstuma, savukārt cerības uz Krievijas un Ukrainas miera sarunām pastiprina lejupvērstu spiedienu.
Tikmēr ES uzglabāšanas apjoms joprojām ir zem 41% pēc straujāka nekā parasti izsīkuma, radot bažas par uzpildīšanu nākamajai ziemai. Lai stabilizētu cenas un mazinātu piegādes spiedienu, Vācija, Francija un Itālija ir ierosinājušas atvieglot uzglabāšanas mandātus. Bažas par piegādi vēl vairāk palielināja Kataras LNG krava uz Apvienoto Karalisti, kas tika novirzīta uz Kuveitu, kas liecina, ka daži piegādātāji meklē labākas cenas citur pēc nesenā straujā gāzes cenu krituma Eiropā.
Arabica kafijas nākotnes līgumi noslīdēja zem 4 USD par mārciņu, sasniedzot zemāko līmeni pēdējo divu nedēļu laikā pēc krājumu pieauguma. Jaunākie dati liecina, ka ICE uzraudzītās arabikas kafijas krājumi, kas bija nepārtraukti samazinājušies kopš janvāra sākuma, 19. februārī pieauga par 2,1% līdz 774 553 maisiem, atgūstoties no iepriekšēja deviņu mēnešu zemākā līmeņa – 758 514 maisi. Vēl viens kāpuma faktors ir lielāks Brazīlijas kafijas ražas, kas jau pārdots, procentuālais daudzums salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, atstājot mazāku piedāvājumu pārdošanai. Safras & Mercado ziņoja, ka līdz 11. februārim ražotāji bija pārdevuši 88% no Brazīlijas 2024./2025. gada kafijas ražas, kas ir ātrāk nekā pērn 79% un 5 gadu vidējo rādītāju 82%. Tikmēr 2025./26. gada ražas pārdošana ir bijusi lēna, un pārdoti tikai 13%, kas ir krietni zem 4 gadu vidējā rādītāja 22%, kas liecina par jauna piedāvājuma trūkumu un ražotāju nevēlēšanos pārdot. Tomēr analītiķi saka, ka arabikas kafija tuvākajā laikā nevarēs ievērojami samazināties, ņemot vērā izredzes uz mazāku ražu labākajā audzētavā Brazīlijā.
Sviesta cena kopš 2025. gada sākuma samazinājusies par 251 EUR/T jeb 3,44%, liecina tirdzniecība ar līgumu par starpību (CFD), kas izseko šīs preces etalontirgu. Atcerēsimies, ka vēsturiski sviesta cena augstāko līmeni sasniedza 2024. gada septembrī – 8150,00 EUR/T, bet nu jau vairākas nedēļas tā turas 7050 EUR/T jeb ap 7 eiro par kilogramu robežās.
Cukura nākotnes līgumu tirdzniecība nedaudz pārsniedza 21 centu par mārciņu, turoties tuvu augstākajai vērtībai kopš 2024. gada 9. decembra, jo pastāv bažas par ražošanas apjoma samazināšanos vadošajā ražotājvalstī Indijā. Saskaņā ar Indijas Cukura un bioenerģijas ražotāju asociācijas datiem Indijas cukura ražošanas apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu samazinājās par 12% līdz 19,7% tirdzniecības gadā līdz 15. februārim, kas sākās 1. oktobrī. Lai gan sagaidāms, ka cukura ražošana nākamajā sezonā no oktobra atsāksies, izraisot pasaules pārpalikumu, piegādes varētu palikt ierobežotas tuvākajā laikā, jo Taizeme arī būs mazāk saražotā. Turklāt Alvean, pasaulē lielākais cukura tirgotājs, 13. februārī brīdināja, ka Brazīlijas nokrišņu daudzums, kas ir zemāks par vidējo, dažos apgabalos ir kavējis cukurniedru augšanu. Ja saglabāsies sausi apstākļi, cukura ražas novākšana, kas sākas aprīlī. Tas vēl vairāk ietekmēt ražošanu.