Trīs gadus pēc Krievijas pilna mēroga kara sākuma Ukrainai joprojām ir iespēja izkļūt no šī konflikta uzvarošai, uzskata Igaunijas Aizsardzības spēku Ģenerālštāba priekšnieks ģenerālmajors Vahurs Karuss.
Pēc Karusa domām, trīs kara gadus viņam galvenokārt raksturo divi atslēgas vārdi: kara ekonomika un inovācijas. Acīmredzami, ka Krievijai ir izdevies izveidot savu militāro ekonomiku, bet Ukraina neatpaliek: tiek izstrādāti bezpilota lidaparāti, arī tāla darbības rādiusa, plus raķetes.
Atbildot uz žurnālistu jautājumu par to, vai karš ir sasniedzis stadiju, kad iznākumu izšķir tas, kuram ir vairāk līdzekļu, Karuss sacīja, ka gan Krievijai, gan Ukrainai tas ir arī sabiedroto atbalsta jautājums.
“Krievija acīmredzot saņem palīdzību no Ķīnas, Irānas un Ziemeļkorejas: no turienes nāk dažas ieroču sistēmas, munīcija. Ukrainas gadījumā papildus tam, ko viņi paši ražo, svarīgs ir arī Rietumu sabiedroto ieguldījums,” skaidroja Karuss.
Viņš uzskata, ka ukraiņiem ir izdevusies ne tikai bezpilota lidaparātu izstrāde un ražošana, jo Ukrainai jau kopš Padomju Savienības laikiem ir piederējuši ražošanas noslēpumi militārajā rūpniecībā.
“Tur atradās padomju militārās rūpniecības vadošās figūras un uzņēmumi. Ukrainā vienmēr bija ražošanas bāze un mācību bāze. Jautājums bija par to, cik lielā mērā Ukraina spēs novirzīt daļu resursu no karadarbības uz inovācijām, lai operatīvi iedarbinātu militāro rūpniecību, kaut vai tikai garāžā. Konkrēti no viedokļa, kā apturēt dažādus ienaidnieka līdzekļus vai nodrošināt kaut vai nelielu taktisko priekšrocību savai pašas taktikai,” skaidroja Karuss.
Tajā pašā laikā Krievijas karaspēks lēnām, bet pārliecinoši ieņem teritoriju. Pēc Karusa domām, šeit savu lomu spēlē resurss, ko Rietumi laikus nepiegādāja Ukrainai.
“Mums ir tendence domāt, ka krievi ir naivi. Manuprāt, trīs gadi ir parādījuši, ka viņi ļoti labi turas pie savas doktrīnas. Tas, ko viņi tagad dara pāri frontei, it īpaši tur, kur viņi vēlas kaut ko sasniegt, ir tīri doktrināla darbība. Un šis karš viņiem noteikti ir atņēmis zināmus resursus, kas ļautu vest to, ko sauc par vairāku jomu karu,” sacīja Karuss, piebilstot, ka uzbrukums nozīmē daudz cilvēku. “Tā kā šobrīd šķiet, ka viņi var savervēt cilvēkus, tas viņiem dod iespēju to darīt. Tomēr jāsaka, ka Ukrainai joprojām ir iespēja izkļūt no šī konflikta kā uzvarētājai. Krieviju var uzvarēt. Jautājums ir tikai par to, vai mums pietiek konsekvences un drosmes, lai redzētu: kas notiks, ja Krievija sabruks?