Uzņēmums “Litgrid” uzsācis Kruoņa PSES – Sovetskas elektropārvades līnijas balstu demontāžu.
Šis ir pirmais elektrolīnijas posms, kas tiks demontēts pēc Baltijas valstu sinhronizācijas ar kontinentālo Eiropu. Atlikusī līnijas daļa tiks izmantota Kruoņa AES un Bitēnu transformatoru apakšstaciju savienošanai.
“Šodien ir piecpadsmitā sinhronā darba diena ar kontinentālās Eiropas tīklu. “Tas ir simboliski, ka šodien sākas elektrolīniju demontāža ar Kaļiņingradu,” žurnālistiem pirmdien sacīja enerģētikas ministrs Žigimants Vaičiūnas.
Demontāžas darbi tiks veikti tuvākā pusotra gada laikā. Kopumā tiks nojaukti 544 balsti un demontēti 230 kilometri vadu.
“Tiks demontētas trīs līnijas, kas mūs savienoja ar Kaļiņingradu. “Tiks demontētas arī līnijas ar Baltkrieviju,” sacīja ministrs.
Viņaprāt, demontāžas darbiem ir gan simboliska, gan praktiska nozīme.
“Līniju demontāža un balstu nojaukšana arī atbrīvos lielu daudzumu zemes. Tie ir aptuveni 900 hektāri, kas nonāks zemniekiem,” stāsta Z. Vaičiūnas.
Litgrid izpilddirektors Rokas Masiulis sacīja, ka nojaukšanas darbu izmaksas nesasniegs vienu miljonu eiro.
Daļa infrastruktūras nonāks Ukrainā
Daļa Lietuvas demontētās un ar Krieviju saistītās enerģētikas infrastruktūras tiks nodota Ukrainai.
“Mēs pastāvīgi sazināmies ar Ukrainas sistēmas operatoru, tiklīdz saņemam kādu aprīkojumu. Tagad mums būs izolatori. Reizēm atbrauc ukraiņi, izvērtē un izvēlas, ko vajag,” sacīja R. Masiulis.
Elektropārvades līnijas vadi un balsti tiks likvidēti.
“Novērtēsim stabu kvalitāti un noskaidrosim, vai tos var izmantot. Bet lielākā daļa no tiem ir veci, tāpēc tie tiks iznīcināti. Arī vadi tiks utilizēti un nogādāti metāla pārstrādes centrā,” sacīja R. Masiulis.
Atcerēsimies, ka sinhronizācija ar kontinentālās Eiropas elektrotīklu notika 2025. gada 9. februārī. Šis ir pēdējais solis ceļā uz Baltijas valstu enerģētisko neatkarību.
Baltijas valstu elektrosistēmas darbojas vienotā sinhronajā zonā ar citu Eiropas valstu elektrosistēmām.
Vēsturiski Lietuvas energosistēma ir darbojusies sinhroni ar IPS/UPS sistēmu, kas apvieno Baltkrievijas, Krievijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un citu valstu sistēmas. Baltijas energosistēmas frekvenci kontrolēja centralizēti un koordinēja vadības centrs Maskavā, tāpēc sistēmas vadības kontekstā Lietuva, Latvija un Igaunija vēl nesen pārstāvēja izolētu enerģētisko salu Eiropas Kopienā.
Baltijas valstu enerģētiskā izolācija ES tika pilnībā pārvarēta tikai tad, kad energosistēma kļuva par pilntiesīgu Eiropas infrastruktūras, tirgus un elektroenerģijas apgādes sistēmas dalībnieku, tas ir, kad tā sāka darboties vienā frekvencē kontinentālās Eiropas sinhronajā zonā.