Jeruzalemes latīņu patriarhs kardināls Pierbattista Pizzaballa tiek uzskatīts par iespējamu pāvesta Franciska pēcteci. Pateicoties viņa dziļajām saknēm Tuvo Austrumu krīzes reģionā, pastorālā tuvuma pamatiem un teoloģiskās atvērtības dēļ, viņš tiek uzskatīts par vienu no interesantākajiem vārdiem iespējamam nākotnes konklāvam.
Lai gan eksperti nākamās pāvesta vēlēšanas raksturo kā neparedzamas, viņa vārds pārsteidzoši bieži izskan, runājot par iespējamiem slimā pāvesta Franciska pēctečiem. Bet kas ir šis vīrietis?
58 gadus vecais itālis, kurš ilgu laiku strādāja kā franciskānis Izraēlā un Palestīnā, kopš 2020. gada ir vadījis Jeruzalemes latīņu patriarhātu. Šajā amatā viņš vada vienu no izaicinošākajām diecēzēm pasaulē, kur kristieši bieži nonāk Tuvo Austrumu konflikta frontēs. Pēdējo mēnešu laikā viņš vairākkārt izteicis kritiku par notiekošo vardarbību. Attiecībā uz karu starp Izraēlu un Hamas viņš paziņoja: “Nav izejas stratēģijas. Ir tikai vardarbības loģika, kas sevi baro.”
Pizzaballa brīdina, ka eskalācija vēl vairāk iznīcinās sociālo kohēziju reģionā. “Polarizācija šodien ir spēcīgāka nekā jebkad agrāk,” viņš teica intervijā Domradio. Viņš kritizē gan Hamas par uzbrukumiem Izraēlai, gan Izraēlas valdību par tās masīvo militāro reakciju. Vienlaikus viņš saskata īpašu atbildību kristiešiem būvēt tiltus: “Mums jāsaglabā cerības valoda, pat ja mūsdienās to ir grūti atrast.”
“Mums ne tikai jāsludina cerība, bet arī jādzīvo pēc tās”
Papildus savam politiskajam jutīgumam Pizzaballa ir stingri apņēmies veidot baznīcu, kas joprojām ir tuvu cilvēkiem. Tas nesen tika demonstrēts, atklājot teoloģijas kursu lajiem Kiprā, kā ziņo “Vatican News”. Projekta mērķis ir palīdzēt ticīgajiem dziļāk izprast savu ticību un aktīvi iesaistīties draudzē. “Baznīcai ir jābūt vietai, kur ikviens jūtas gaidīts – neatkarīgi no izcelsmes vai statusa,” atklāšanā uzsvēra kardināls.
Pizzaballa arī sūta uzmundrinājuma zīmi, ņemot vērā 2025. gada Svēto gadu. Neskatoties uz pašreizējām krīzēm, ir svarīgi raudzīties uz priekšu. “Mums ne tikai jāsludina cerība, bet arī jādzīvo pēc tās,” viņš teica.
Kāpēc Jeruzalemes patriarhs?
Vai Pizzaballa patiešām ir iespēja kļūt par pāvestu, vēl ir tikai minējums. Pāvests Francisks ir piepildījis kardinālu kolēģiju ar lielu skaitu kardinālu no iepriekš nepietiekami pārstāvētām valstīm, kas padara vēlēšanas neprognozējamas. Tomēr Jeruzalemes patriarham varētu būt nozīmīga loma ar savu krīžu pieredzi, pastorālo pieeju un teoloģisko atvērtību. “Viņa iespējamajai ievēlēšanai būtu īpaša politiska nozīme, īpaši pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā Tuvajos Austrumos. Turklāt ar savu salīdzinoši jauno vecumu – zem 60 gadiem – viņš birojā ienes ilgtermiņa perspektīvu,” skaidro Vatikāna eksperts Andreass Englišs.
Galu galā jauna pāvesta ievēlēšana ir atkarīga ne tikai no kandidāta personības, bet arī no globālajiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras katoļu baznīca. “Viens īpaši svarīgs faktors ir Tuvo Austrumu konflikts un Svētās zemes nozīme. Jeruzaleme vienmēr ir bijusi katoļu baznīcas galvenā loma, tāpēc kandidāts ar pieredzi šajā reģionā varētu tikt uzskatīts par iespējamu izvēli,” saka Englišs, kurš Romā dzīvo gandrīz 40 gadus un tiek uzskatīta par vienu no vislabāk informētajiem žurnālistiem Vatikānā.
“Svētajai zemei Baznīcai ir īpaša nozīme, jo tā vienmēr ir bijusi tās interešu centrā. Tā vienmēr ir vēlējusies tur spēlēt konstruktīvu lomu. Turklāt ir ne mazums Palestīnas kristiešu – aptuveni divi procenti iedzīvotāju -, kuriem ir liela interese, lai nākamais pāvests labi pārzinātu reģionu un tā izaicinājumus. Šajā kontekstā viņa kandidatūra ir pieņemama,” uzskata eksperts.
Arī Romas katoļu priesteris un Kapucīnu ordeņa loceklis Pauls Tervits kā iespējamo pāvesta pēcteci nosauca kardinālu Pierbattista Pizzaballu: “Laikā, kad Baznīcai ir jāpārorientējas un jādomā par to, kā tā var saglabāt savu kristīgo identitāti strauji mainīgajā pasaulē un vienlaikus izskatīties kā mūsdienīga, viņa ievēlēšana būtu spēcīgs signāls ar rozi, kurā viņš būtu vēstījums no šī reģiona. “Turklāt šāds lēmums sūtītu signālu arī Izraēlai, Gazai un visam Tuvo Austrumu reģionam. Šie ir daži no apsvērumiem, kas varētu ietekmēt jauna pāvesta ievēlēšanu, taču tas, kā dinamika galu galā attīstīsies, joprojām ir neskaidrs.”