Grieķijas Santorini salā pēc vairāku dienu ilgām zemestrīcēm izsludināts ārkārtas stāvoklis.
Tas notika pēc tam, kad trešdien plkst. 21:09 pēc vietējā laika starp Grieķijas Amorgosas un Santorini salām tika reģistrēts 5,2 magnitūdu trīce, padarot to par spēcīgāko pēdējo dienu laikā. Tiek lēsts, ka tas noticis 5 km dziļumā.
Dekrēts būs spēkā līdz 3. martam, lai “risinātu ārkārtas vajadzības un pārvaldītu sekas”, sacīja amatpersonas.
Vairāk nekā 11 000 cilvēku jau ir pametuši Santorini, no kuriem aptuveni 7000 ar prāmi un 4000 ar gaisa transportu.
Ceturtdien pulksten 7:50 pēc vietējā laika tika reģistrēta arī 4,7 magnitūdu zemestrīce uz dienvidrietumiem no Amorgosas pēc 57 zemestrīces no pusnakts līdz pulksten 6:30.
Pagaidām nav ziņots par lieliem postījumiem salā, taču varas iestādes veic piesardzības pasākumus un gatavojas, ja notiktu lielāka zemestrīce.
Paredzams, ka Grieķijas premjerministrs Kiriakoss Mitsotakis piektdien apmeklēs Santorini.
Ģeodinamiskā institūta direktors Vasilis Karastathis ERTNews sacīja, ka “seismiskums turpinās tādā pašā tempā kā iepriekšējās dienās, intensīva”.
“Mums ir diezgan liels skaits zemestrīču, kuru stiprums pārsniedz 4,” viņš teica.
“Tomēr mēs nevaram teikt, ka mēs redzam nekādus pierādījumus, kas liecinātu, ka secība lēnām tiktu pabeigta. Mēs joprojām atrodamies ceļa vidū. Mēs neesam redzējuši nekādu retināšanu, nekādas pazīmes, ka tas virzās uz atkāpšanos.”
Santorini katru gadu uzņem miljoniem tūristu, taču pašlaik ir klusā sezona, kas nozīmē, ka vietējie iedzīvotāji un strādnieki veido lielāko daļu evakuēto.
Slikti laikapstākļi nozīmē, ka prāmis no Santorini uz Pirejas ostu netālu no Atēnām nedarbojas. Paredzams, ka nelabvēlīgie apstākļi turpināsies arī turpmākajās dienās.
Daudzi ceļotāji paliek Santorini ostā, lai iekāptu ārkārtas prāmju maršrutos, kas ir izveidoti, jo daudzas ģimenes vēlas atstāt salu.
Skolas Santorini un citās blakus esošajās salās, tostarp Anafi, Paros, Naxos un Mykonos, paliks slēgtas līdz piektdienai, kad varas iestādes pieņems lēmumu par to, kad tās varēs atsākt.
Sala ir papildināta ar ugunsdzēsējiem un medicīnas darbiniekiem no citas salas Naksas.
Visi slimnīcas darbinieki ir gatavībā, lai palīdzētu tiem, kas palikuši uz salas ar visiem atceltajiem atvaļinājumiem un brīvdienām.
Salas dienesta pastiprināšanai ieradušās arī ātrās palīdzības vienības, un palīdzība tiek gaidīta arī no bruņotajiem spēkiem.
Saskaņā ar Veselības ministrijas plānojumu ārkārtas nepieciešamības gadījumā pēc personāla pirmais, kas notiks, ir ārsti un medmāsas no citām salām. Paaugstinātas nepieciešamības gadījumā Santorini uz salu tiks nosūtīti arī ārsti no Atēnām.
Santorini rātsnamā tiek izveidota rezerves telekomunikāciju stacija, kas tiks aktivizēta spēcīgas zemestrīces un telekomunikāciju problēmas gadījumā.
Klimata un civilās aizsardzības ministrs Vassilis Kikilias sacīja, ka uz Santorini tiek nosūtītas dabas katastrofu gadījumos apmācītu ugunsdzēsēju vienības. Uz salu nosūtītas arī komandas ar speciāliem suņiem un mobilo operāciju centru, savukārt helikopteri atrodas gatavībā.
Kikiliass arī sacīja, ka krasta apsardze un bruņotie spēki būs pieejami, lai palīdzētu neaizsargātiem cilvēkiem, kuri vēlas evakuēties.
Iepriekš trešdien Grieķijas premjerministrs Kiriakoss Mitsotakis civilās aizsardzības ekspertu sanāksmē bija ieņēmis optimistisku toni.
“Pirmkārt un galvenokārt, valsts uzticas zinātnei un zinātniekiem. Mēs to esam darījuši arī citās krīzēs,” sacīja premjers.
“Visi plāni ir īstenoti. Spēki ir pārvietoti uz Santorini un pārējām salām, lai mēs būtu gatavi jebkuram gadījumam,” uzsvēra Mitsotakis.
“Mēs tā turpināsim ar labu cerību, ka viss uzlabosies un parādība norims.”
Mitsotakis savu paziņojumu noslēdza ar aicinājumu salas iedzīvotājiem: “Esiet mierīgi un sadarbojieties ar varas iestādēm”.
“Es saprotu bailes atrasties Santorini, kas nepārtraukti trīc,” viņš piebilda, uzsverot, ka situācija tiek novērtēta katru dienu.
Tiras Tirdzniecības kamera iepriekš bija lūgusi izsludināt ārkārtas stāvokli.
Tā aicināja apturēt uzņēmējdarbību salā un veikt ārkārtas atbalsta pasākumus saskaņā ar Covid-19 laikā veiktajiem pasākumiem.
“Sekas vietējai ekonomikai ir neaprēķināmas, centrālie tirgi tiek novājināti, un uzņēmumi zaudē klientus un ieņēmumus,” teikts vēstulē.
“Sala tiek pamesta, jo līdz vakardienai bija pametuši 11 000 pastāvīgo iedzīvotāju, un paredzams, ka šīs nedēļas beigās to skaits pieaugs līdz 14 000.”
Santorini atrodas uz tā dēvētā Grieķijas vulkāna loka — salu ķēdes, ko radījuši vulkāni, taču pēdējais lielākais izvirdums notika pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados.
Grieķijas varas iestādes ir paziņojušas, ka nesenie zemestrīces bija saistīti ar tektonisko plākšņu kustībām, nevis vulkānisko darbību.
Zinātnieki nevar paredzēt precīzu zemestrīču laiku, lielumu vai vietu.
Taču ir pasaules apgabali, kur tie, visticamāk, notiks, un tas palīdz valdībām sagatavoties.
Zemestrīces ir tektonisko plākšņu kustības rezultāts zemes garozā. Dažreiz šīs plāksnes saslēdzas kopā, kad tās saskaras, ko sauc par plāksnes robežu vai lūzuma līniju.
Santorini un pārējās Grieķijas salas atrodas netālu no šādas līnijas.