Šajā nedēļas nogalē Latvijā ieradīsies spēcīgs anticiklons, kas atnesīs saulainu laiku un nenormāli augstu atmosfēras spiedienu. Barometra rādītāji no normas (760 mm/Hg) atkāpsies par 25-30 vienībām, kas varētu liecināt arī par jauniem meteoroloģiskajiem rekordiem.
Jau pagājušajā nedēļā ziņojām, ka mūspusei tuvojās Sibīrijas anticiklons ar neparasti augsta atmosfēras spiediena masu. Pat jauni, veseli cilvēki var izjust paaugstināta asinsspiediena sekas.
Pēdējo reiz atmosfēras spiediens virs 1050 hPa (787,6 mmHg) Latvijā fiksēts 2015.gadā, kad Alūksnē, 16.-17.martā barometra rādītāji sasniedza 1051,4 hPa atzīmi jeb 788,6 mmHg, tomēr tas nav bijis pats augstākais rādītājs.
2008. gadā (4. janvārī) Alūksnes novērojumu stacijā atmosfēras spiediens paaugstinājās līdz 1054,6 hPa jeb 791 mmHg. Savukārt jebkad augstākais novērotais atmosfēras spiediens Latvijā (kopš 1941. gada) ir 1057,1 hPa jeb 792,9 mmHg, kas reģistrēts 1946. gada 12. decembrī, arī Alūksnē.
Pēc sinoptiķu prognozēm, nedēļas otrajā pusē kļūs vēsāks, gaidāms neliels sniegs. Jau šovakar sākas pakāpeniska atmosfēras spiediena paaugstināšanās. Trešdien, 5.februārī, norma tiks pārsniegta par 12-14 mm Hg.
Maksimālās spiediena vērtības tiks sasniegtas 7. un 8.februārī. Prognozes modelis norāda, ka barometri Latvijā var var uzrādīt 780 -790 mm Hg.
Šobrīd anticiklona centrs atrodas virs Rietumsibīrijas un atmosfēras spiediens tajā ir ap 790 mm/Hg
Kas ir “bāriskais pīķis”
Šī ir parādība, kurā notiek atmosfēras spiediena paaugstināšanās, kas visbiežāk ir saistīta ar spēcīgu anticiklonu. Raksturīga parādības iezīme ir skaidras debesis, kā rezultātā nokrišņu nav.
Gaisa plūsmas tiek virzītas no augsta spiediena apgabala centra, tāpēc vējš vājinās, gaisa masas ir mazāk aktīvas, kas noved pie kaitīgo vielu uzkrāšanās atmosfērā. Šis stāvoklis var izraisīt “melno debesu” efektu, kas periodiski novērojams Krasnojarskas apgabalā, īpaši ar spēcīgu anticiklonu pāreju ziemā.
Draudi meteoatkarīgiem cilvēkiem
Ārkārtīgi augsts atmosfēras spiediens ietekmē pašsajūtu. Veselības problēmas novērojamas pret laikapstākļiem jutīgiem cilvēkiem, kā arī hipertensijas slimniekiem, cilvēkiem, kas slimo ar sirds un asinsvadu slimībām, hroniskām slimībām, elpceļu slimībām.
Riski meteojūtīgiem cilvēkiem “bariskā pīķa” laikā:
galvassāpes, migrēna, reibonis;
sirds un asinsvadu problēmas, sāpes krūtīs, elpas trūkums, ātrs pulss;
elpošanas problēmas, elpas trūkuma sajūta, diskomforts plaušās;
paaugstināts nogurums, nogurums;
kuņģa-zarnu trakta problēmas;
garastāvokļa svārstības, aizkaitināmība, depresija, trauksme, spriedze;
miega traucējumi.
Pret augstu atmosfēras spiedienu jutīgiem cilvēkiem mediķi iesaka ievērot diētu, miega un atpūtas režīmu, izvairīties no stresa, fiziskā un intelektuālā stresa, vairāk staigāt svaigā gaisā. Alkohols un dažādi stimulanti, tostarp kafija, ir kontrindicēti.
Pastaigas ir laba nodarbe, bet izvairieties no smagas fiziskās slodzes. Rekordaugsta atmosfēras spiediena dienās neiesaka nodarboties ar fitnesu pat jauniešiem. Galu galā palielinās asins recekļu veidošanās risks, kas var izraisīt sirdslēkmi vai insultu.
Pret laikapstākļiem jutīgiem cilvēkiem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām jāpatur pa rokai nepieciešamie medikamenti, jāseko līdzi veselības stāvokļa izmaiņām un, krasas veselības pasliktināšanās gadījumā, nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība.