Skanot dziesmai “Fils”, grauzējs svētdienas agrā rītā tika celts uz koka celma, lai “dotu” savu laika prognozi.
Pēc folklorā teiktā, ja Fils skatās uz savu ēnu, tad būs vēl sešas Ziemeļamerikas ziemas nedēļas, un ja nē, tad pie apvāršņa ir agrs pavasaris.
“Šeit augšā ir ēna, sagatavojieties vēl sešām ziemas nedēļām šogad,” paziņoja Punxsutawney Groundhog Club prezidents Toms Dankels.
Katru gadu Murkšķa dienā uzmanība tiek pievērsta Filam – tradīcijai, kas tiek svinēta ASV un Kanādā un kas klātienē piesaista desmitiem tūkstošu cilvēku.
Tiek uzskatīts, ka tas ir attīstījies no Sveču dienas svinībām 2. februārī. Vāciski runājošajās valstīs pazīstams kā Dachstag jeb Āpšu diena, kurā tika uzskatīts, ka gadījumā, ja āpsis atsakās izkļūt no mājām, vietējie iedzīvotāji gaida vēl četras nedēļas sniega.
Kad vāciski runājošie Pensilvānijas holandieši apmetās uz dzīvi Amerikā, tradīcija pārcēlās uz štatiem, kur āpsi aizstāja murkšķis.
Pirmā oficiālā Murkšķa diena notika 1887. gadā Punxsutawney.
Punxsutawney Groundhog Club, kas ir šī pasākuma pamatā, ir 15 cilvēku “iekšējais loks”, kas valkā cilindrus un tauriņus, kuri ir atbildīgi par Fila aprūpi un “leģendas par lielisko laikapstākļus prognozējošo murkšķi” aizsardzību.
Viņi ar humoru apgalvo, ka viens un tas pats murkšķis ir prognozējis laika apstākļus Gobbler’s Knob jau vairāk nekā 100 gadus.
Katru vasaru murkšķim tiek pasniegts “dzīvības eliksīrs”, kas pagatavots pēc “slepenas receptes”, kas Filam piešķir “ilgmūžību un jauneklīgu izskatu”, teikts kluba tīmekļa vietnē.
Zoologi tomēr norāda, ka potenciālais murkšķa mūža ilgums ir astoņi vai deviņi gadi.
Pagājušajā gadā Fils prognozēja agru pavasari pēc pamošanās, lai neredzētu savu ēnu Murkšķa dienā.
Pasākumu vēl vairāk popularizēja 1993. gada filma ”Murkšķa diena” ar Bilu Mareju un Endiju Makdauelu galvenajās lomās.