Tieši tad, kad Rietumeiropā norimusi viena no spēcīgākajām vētrām mērījumu vēsturē, nākamā jau ir ceļā. Eiropas rietumu daļā svētdien veidojas jauna viesuļvētra, kuras ietekmes zona ir plašāka nekā vētra Eowyn. Tomēr nav sagaidāms, ka jaunā vētra būs tik spēcīga kā tās priekšgājēja.
Vētra Eowyn ir radījusi lielus vēja postījumus, īpaši Britu salās. Tā ir spēcīgākā vētra Īrijas vēsturē. Eowyn ir pārspējis Īrijas vēja rekordus šādos mērījumos:
jauns vidējais vēja rekords 135 km/h jeb 37,5 m/s, novērojumu stacijā Head Co. Golveja
jauns vēja brāzmu rekords 183 km/h jeb 50,8 m/s, novērojumu stacijā Head Co. Golveja.
Iepriekšējais rekords bija pirms 80 gadiem 1945. gadā. Tobrīd spēcīgākā brāzma bija 182 km/h.
Vētras Eowyn intensitāti ietekmēja šādi četri faktori:
– lielas ziemeļu-dienvidu temperatūras atšķirības Atlantijas okeāna ziemeļdaļā
– spēcīga augšējā atmosfēras strūklas plūsma
– siltāks nekā parasti jūras rajons un lielas vertikālās temperatūras atšķirības atmosfērā
– ārkārtīgi vardarbīgās zemākās atmosfēras “strūklas plūsmas izplūdes zona”
Gaidāma jauna viesuļvētra
Atpakaļūdens fāze Eiropā nebūs ļoti ilga. Vētras Eowyn sekas vēl būs jūtamas sestdien Skandināvijā, taču līdz piektdienas rādījumiem vētra ir acīmredzami norimusi.
Taču Atlantijas “vētru fabrika” maļ aktīvi un jau naktī uz sestdienu radījusi jaunu ziemas vētru. Spēcīgas strūklas straumes zonā vētra var atkal sprādzienbīstami padziļināties, t.i., meteoroloģiskā ziņā runa ir par cikloģenēzi .
Zems spiediens, kas pāraug vētrā, piektdien sākās ASV austrumu piekrastē un virzās pa Eovina “pēdām” Eiropas rietumu stūra virzienā. Zems spiediens jau naktī uz sestdienu padziļinājies vētrā.
Sestdienas pēcpusdienā uz ziemeļiem no Azoru salām vētra vēl vairāk pastiprināsies par viesuļvētru. Šajā gadījumā vidējais vēja ātrums zema spiediena centra apkaimē pārsniedz 33 m/s. Atklātā jūrā vējš brāzmās pārsniedz 50 m/s.
Eiropā spēkā no svētdienas
No svētdienas laikapstākļus Eiropā ietekmēs jauna spēcīga vētra (attēlā tās atrašanās šovakar, 25.janvārī). Vētra ir ļoti liela, tāpēc tās ietekmes zona sasniedz plašāku apgabalu nekā Eowyn vētra. Tomēr vētra nav tik spēcīga kā tās priekšgājējs.
Diemžēl vissmagāk atkal tiks Britu salām. Šķiet, ka vētra Īriju skars ar viesuļvētras spēku, t.i.,vēl svētdien vidējais vēja ātrums jūras rajonos Īrijas rietumu pusē ir virs 33 m/s. Stiprākās brāzmas šoreiz piemeklēs Īrijas un Lielbritānijas dienvidu piekrasti, kur gaidāmas brāzmas virs 30 m/s.
Bīstami spēcīgas vēja brāzmas skars arī Ibērijas pussalas ziemeļu daļu un Francijas piekrasti. Šajos apgabalos, iespējami vēja radīti postījumi, taču tie nebūs tik smagi kā vētras Eowyn gadījumā.
Šķiet, ka jaunā vētra virzās lēnāk nekā tās priekšgājēja, t.i., tā vismaz dažas dienas ”karāsies” ap Britu salām, no svētdienas līdz otrdienai izraisot spēcīgu vēju un spēcīgas lietusgāzes Rietumeiropā.
Rietumeiropā vairākas dienas iespējamas vētras brāzmas (virs 21 m/s) vai pat viesuļvētras brāzmas (virs 33 m/s). Iespējama liela satiksmes kavēšanās un atcelšana.