Eksperti ir konstatējuši saikni starp biežu tiešsaistes platformu izmantošanu un paaugstinātu aizkaitināmību. Šī pētījuma rezultāti tika publicēti žurnālā JAMA Network Open.
Pētnieki analizēja datus no Covid State Project aptaujas, kurā piedalījās vairāk nekā 42 000 ASV pieaugušo. Respondentu vidējais vecums bija 46 gadi; 58,5% no tiem ir sievietes. Cita starpā viņi veica aizkaitināmības testu, kas novērtēja šo rādītāju skalā no 5 līdz 30 punktiem.
Gandrīz 80% respondentu ziņoja, ka katru dienu izmanto vismaz vienu sociālo tīklu. 14,2% to darīja reizi dienā, 39,2% apmeklēja sociālos tīklus vairākas reizes dienā, bet 24,9% tur pavadīja lielāko dienas daļu.
Rezultāti parādīja, ka bieža sociālo mediju lietošana bija saistīta ar augstāku aizkaitināmības līmeni. Līdz ar to aktīvāko lietotāju vidū uzbudināmības līmenis bija par 3,37 punktiem augstāks nekā tiem, kuri sociālos tīklus neizmantoja, bet tiem, kas tos izmantoja vienu reizi dienā – par 1,43 punktiem.
Pētnieki atklāja arī sava veida “devas efektu”: jo biežāk cilvēks ievietoja informāciju (nevis tikai lasīja plūsmu), jo spēcīgāka ir viņa tieksme uz aizkaitināmību. Tas, pēc zinātniskā darba autoru domām, norāda uz mijiedarbības ar saturu lomu negatīvo emociju veidošanā. Interesanti, ka visaugstākais aizkaitināmības līmenis tika novērots lietotāju vidū, kuri aktīvi interesējas par politiku. Tomēr pat pēc šī faktora kontroles saglabājās saistība starp sociālajiem medijiem un aizkaitināmību.
Lai gan nevar droši apgalvot, ka aizkaitināmību “izraisa” tieši sociālie tīkli (pētījums joprojām ir tikai novērojums), zinātnieki ir izteikuši domu, ka lietotāji ar sākotnēji augstu uzbudināmību biežāk nekā citi izsakās sociālajos tīklos. Tajā pašā laikā negatīvās emocijas var vairot arī padeves algoritmi, kas “uzmet” provokatīvu vai emocionāli uzlādētu saturu.
Turpmākie pētījumi būs vērsti uz to, lai precīzi izpētītu, kā dažāda veida saturs un mijiedarbības formas ar to (komentāri, atkārtotas ziņas, atzīmes Patīk) ietekmē lietotāju emocionālo un garīgo stāvokli. Zinātniekus interesē arī tas, vai sociālajos tīklos pavadītā laika samazināšana palīdzēs mazināt aizkaitināmību.