Viļņas rajona tiesa atcēla prokurora un zemākās instances tiesas lēmumus nesākt pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu Latvijas un Lietuvas robežsargu vardarbību pret migrantiem no Kubas. Pēc tiesas lēmuma likumsargiem būs atkārtoti jāizvērtē notikušā apstākļi un jālemj, vai sākt izmeklēšanu par amatpersonu rīcību.
Par tiesas lēmumu, ar kuru tika atcelti migrantiem nelabvēlīgo institūciju lēmumi, ziņoja nevalstiskā organizācija “Sienos grupė”.
Viļņas rajona tiesas preses pārstāve Lina Nemeikaitė medijiem apstiprināja, ka šādu spriedumu tiesa pieņēma otrdien.
Kā norādīts “Sienas grupė” paziņojumā presei, Viļņas rajona tiesa pieņēmusi spriedumu, ar kuru atceļ prokurora un zemākās instances tiesas lēmumus nesākt pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu Latvijas amatpersonu vardarbību un lietuviešu rīcību. robežsargiem, nododot Kubas Republikas pilsoņus uz Baltkrieviju.
Migranti pēc pērn jūlijā Latvijā fiksētajiem notikumiem vērsās tiesībsargājošajās institūcijās un tiesās. Pieteikuma iesniedzēji norāda, ka pagājušā gada jūlija naktīs Latvijā piebrauca melns furgons bez atšķirības vai pazīšanas zīmēm, kurā atradās četri melnā tērpti vīrieši. Tiek ziņots, ka netālu patrulējusi arī policijas automašīna ar diviem uniformā tērptiem darbiniekiem. Visiem esot bijuši šaujamieroči, kā arī ar rokām darināta pātaga. Migranti norāda, ka policisti viņiem uzdeva vairākus jautājumus krievu valodā, taču, redzot, ka iesniedzēji tos nesaprot, viņi sāka runāt ar vienu no iesniedzējiem angļu valodā.
“Amatpersonas iesēdināja aizturētos furgonā un sāka sist vīriešus. Viņi sita ar kājām, dūrēm un jau minētajiem ieročiem. Vienam no viņiem ir lauztas ribas un žoklis. Sievietes tika spīdzinātas ar sitieniem un elektriskām ierīcēm. Sitieni, apvainojumi un draudi turpinājās ilgu laiku. Pēc 15 vai 20 minūtēm vīrieši melnā krāsā atveda tumšādainu zēnu, pret kuru izturējās tāpat kā pret iesniedzējiem. Pēc tam, kad viņi bija beiguši zēna spīdzināšanu, melnā tērptie lika pieteicējiem izkāpt tieši pie sētas ar Baltkrievijas teritoriju un lika vadīt grupu ārzemniekam, kurš vienīgais prata ar visiem runāt angliski, skaidri norādot: “Mēs jūs vērosim, ejiet taisni vai sāksim šaut”. Iesniedzēju gūtās traumas apliecina medicīniskie dokumenti”, par turpmākajiem iespējamajiem notikumiem teikts “Sienas grupė” paziņojumā presei.
Norādīts, ka atgrieztie bēgļi mēģināja iekļūt Lietuvā, taču Valsts robežsardzes dienesta darbinieki ārzemniekus nav ielaiduši. Tiesa, pēc tam, kad Eiropas Cilvēktiesību tiesa piemēroja pagaidu aizsardzības pasākumus, ar kuriem Lietuvas Republikai ir aizliegts izraidīt pieteikuma iesniedzējus no valsts, migranti paspēja iesniegt patvēruma pieteikumus Lietuvā.
“Sienas grupė” norāda, ka pagājušā gada septembrī iesniedzēji vērsās Lietuvas Ģenerālprokuratūrā, lūdzot izmeklēt, vai Latvijas amatpersonu rīcība uz robežas varētu pielīdzināties starptautiskajās tiesībās aizliegtai rīcībai – spīdzināšanai. Viņi vērsa uzmanību, ka saskaņā ar likumdošanu Lietuvā pirmstiesas izmeklēšanu var uzsākt pret jebkuras valsts amatpersonām, kuras, īstenojot valsts politiku vai rīkojoties ar valsts atļauju, rosinājumu, atbalstu vai akceptu, tīši spīdzinājuši vai citādi ārkārtīgi cietsirdīgi izturējušies pret personu, tādējādi nodarot cietušajam smagus fiziskus bojājumus vai garīgas sāpes vai lielas ciešanas, darbības.
Kā norādīja ārzemniekus pārstāvošais advokāts Rytis Satkauskas, spīdzināšana tiek uzskatīta par noziegumu pret cilvēci, un katras valsts pienākums ir izmeklēt šādus noziegumus. Turklāt, pēc advokāta teiktā, Lietuva ir noslēgusi līgumu ar Latviju un Igauniju par juridisko palīdzību, kas paredz arī sadarbību krimināllietās.
Migranti vēlas, lai tiesībsargājošās iestādes izvērtē Latvijas un Lietuvas amatpersonu rīcību, lai noskaidrotu, vai, viņus atgriežot Baltkrievijas Republikā, nav pārkāpta Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija, kas aizliedz kolektīvās deportācijas.
Lietu ierosinājusi nevalstiskā organizācija “Sienos Grupė”, lietu finansē Dānijas Bēgļu padome un Eiropas Integrācijas un migrācijas programma.