Tuvākās dienas Atlantijas okeāna ziemeļdaļā būs ļoti nemierīgas. Spēcīgas vētras sekos viena otrai. Saskaņā ar jaunākajām prognozēm piektdien gaidāmā vētra ciklonā padziļināsies par viesuļvētru uz rietumiem no Britu salām. Šīs viesuļvētras ietekme nedaudz būs jūtama arī Baltijas jūrā.
Jaunākais Eiropas Vidēja termiņa laika prognožu centra (ECMWF) prognožu modelis joprojām prognozē, ka zemais spiediens pastiprināsies līdz viesuļvētrai (10 minūšu vidējais vējš virs 33 m/s), taču zemā spiediena centrs vairs neizskatās tik dziļš.
Spēcīgās vētras ceļš šobrīd, šķiet, virzās uz Britu salām, kur piektdienas laikā tā var radīt ievērojamus vēja postījumus. Īpaši Īrijā un Lielbritānijā vēja brāzmas var būt postošas, ja prognoze piepildīsies tā, kāda tā ir šobrīd.
No puteņa līdz viesuļvētrai
Eiropu apdraudošā viesuļvētra ASV dienvidu rajonos jau sākusies. Teksasas un Luiziānas štatos otrdien tiek prognozēta vēsturiska sniega vētra ar augstāko sniega uzkrāšanos kopš 1895. gada. Putenis attīstās divu ļoti atšķirīgu gaisa masu pierobežas zonā: uz ziemeļiem no spārna atrodas arktiskā aukstā gaisa masa no Kanādas, savukārt uz dienvidiem no spārna ietekmē tropiskā gaisa masa no Meksikas līča.
Gaisa masu pierobežas joslā uz austrumiem no Floridas trešdienas laikā attīstīsies strauji padziļinās zemspiediens, kas Atlantijas okeānā jau trešdienas vakarā pastiprināsies līdz vidējo platuma grādu vētrai. Vētra virzās uz Eiropu virs sezonāli silta jūras ūdens, un tiek prognozēts, ka piektdienas vakarā uz rietumiem no Īrijas tā sasniegs viesuļvētras spēku.
Iespējamas brāzmas vairāk par 50 m/s
Patlaban gan Eiropas (ECMWF), gan Amerikas (GFS) prognozes par spēcīgās vētras zemspiediena virzību lielā mērā saskan. Šķiet, ka piektdien tā virzās uz Īrijas rietumu krastu (attelā), uz Skotiju un no turienes uz Norvēģijas piekrasti. Eiropas laika modelis naktī uz piektdienu Īrijas rietumos pastiprinās vētru līdz viesuļvētrai. Pagaidām amerikāņu modelis vēl ir nedaudz mērenāks, proti, neapstiprina vētras pārtapšanu par viesuļvētru.
Viesuļvētras attīstību veicina ļoti spēcīgā strūklas straume, kas iet cauri atmosfērai pāri Ziemeļatlantijai un siltās jūras zonas vētras ceļā.
Spēcīgā vētra piektdien un sestdien atstās šādas sekas uz Eiropas laikapstākļiem:
Īrijas rietumu piekrastē Vēja brāzmas var būt ārkārtīgi bīstamas un postošas, pārsniedzot 40 m/s.
Britu salās vietām uz sauszemes iespējamas arī viesuļvētras brāzmas (virs 33 m/s). Vētras dēļ, iespējams, tiks atcelti un aizkavēti visi sauszemes, jūras un gaisa transporta veidi.
Vētras brāzmas (virs 21 m/s) gaidāmas arī, piemēram, Ibērijas pussalas ziemeļu daļā, Francijā un Beniluksa valstīs.
Saskaņā ar prognozi sestdien Skandināvijā būs stipras brāzmas.
Spēcīgo vētru Rietumeiropā pavada spēcīgas lietusgāzes.
Tiek prognozēts, ka strūklas straume Ziemeļatlantijas gaisa telpā būs ļoti spēcīga arī pēc nedēļas nogales, kas varētu veicināt jaunu ļoti spēcīgu vētru veidošanos. Pastāv neliela iespēja, ka Eiropas rietumu pusē Atlantijas okeāna ziemeļdaļā jau svētdien vai pirmdien varētu piedzimt jauna viesuļvētra.