Saules jeb ģeomagnētiskās vētras uz mūsu planētas ir izplatīta parādība, taču visspēcīgākās no tām var izraisīt plašus traucējumus elektrotīklos, sakaru sistēmās un internetā. Ļoti spēcīgas ģeomagnētiskās vētras ietekmes dēļ var pilnībā apstāties visas nozares. Šādas vētras risks pieaug, un tas ir iespējams jau 2025. gadā, raksta Earth.
Saules vai ģeomagnētiskās vētras uz Zemes rodas ļoti spēcīgu uzliesmojumu un plazmas emisiju dēļ uz Saules. Kad lādētas daļiņas no Saules un starojuma sasniedz Zemi un saduras ar mūsu planētas magnētisko lauku, tas var radīt ļoti negatīvas sekas Zemes tehnoloģijām.
Saules vētras var izraisīt traucējumus un pilnīgu elektrotīklu un orbītā esošo satelītu atslēgšanu. Tagad Saule ir iegājusi savas augstākās aktivitātes fāzē, kas nozīmē, ka spēcīgākā ģeomagnētiskā vētra var notikt jau 2025. gadā.
Kestutis Ikamas no Viļņas universitātes norāda, ka lielie elektrotīkli visā pasaulē ir apdraudēti un ir nepieciešami liela mēroga aizsardzības pasākumi, lai novērstu smagas ģeomagnētiskās vētras bīstamo ietekmi.
Pēc zinātnieka domām, ļoti spēcīga ģeomagnētiskā vētra var izsist no dzīvībai svarīgas sistēmas, piemēram, elektrību, ūdensapgādi un telekomunikācijas, izraisot ilgstošus elektrības, sakaru un interneta pārtraukumus. Šādi pārtraukumi var ilgt vairākus mēnešus.
Ir zināms, ka 1859. gadā spēcīga saules vētra izsita pasaules telegrāfa tīklu un cilvēki ilgu laiku palika bez sakariem, taču tagad ir daudz vairāk tehnoloģiju, kas ir neaizsargātas pret saules aktivitāti.
Pagarinātas elektropārvades līnijas dažos Zemes reģionos stiepjas tūkstošiem kilometru. Tas padara tās jutīgas pret saules vētru izraisītajām straumēm. Uzlādētas saules daļiņas var izraisīt pārspriegumu, kas sabojā transformatorus, sacīja Ikamas. Ja tas notiek plašā mērogā, pastāv risks, ka uz nezināmu laiku var izslēgties veseli elektrotīkli.
Sistēmas pastāv, lai aizsargātu satelītus un elektrotīklus, taču tās var neizturēt spēcīgu saules vētru, saka zinātnieks.
Spēcīga ģeomagnētiskā vētra var ietekmēt ne tikai cilvēkus, bet arī dzīvniekus, kuru navigācija ir atkarīga no magnētiskajiem laukiem, jo tie var zaudēt parasto orientācijas sajūtu kosmosā.
Ikamas ierosina tehnoloģiju ražotājiem un valdībām apvienoties, lai izstrādātu detalizētus protokolus, ko var ieviest, ja draud liela ģeomagnētiskā vētra.
Tā kā digitālie tīkli aptver veselus kontinentus, strāvas padeves pārtraukumam vienā reģionā var būt gandrīz tūlītējas sekas citos reģionos. Ikamas brīdina, ka ierobežoti tēriņi tīkla jauninājumiem šodien var pavērt durvis plašam haosam nākotnē.