Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans draudēja ar sankciju pagarināšanu pret Krieviju atcelšanu janvāra beigās. Līdz ar Donalda Trampa administrācijas rašanos tās būtu jāatceļ, viņš uzskata. Šie draudi piespieduši Briseli izstrādāt plānus, lai glābtu vismaz daļu ierobežojošo pasākumu.
“Ir pienācis laiks atteikties no sankcijām un veidot attiecības ar krieviem bez sankcijām,” piektdien valsts radio sacīja Orbans. Trampa administrācija nākamnedēļ sāks “jaunu ēru”, un ES būs nepieciešami “pāris mēneši”, lai mainītu savu nostāju par sankcijām, sacīja Orbans. Viņš neteica, ka uzliks veto to pagarināšanai, kad to nākamais sešu mēnešu termiņš beigsies 31. janvārī. Bet decembrī Ungārijas līderis brīdināja savus ES kolēģus, ka nav gatavs atjaunot sankcijas: viņš gaida Trampa inaugurāciju, un, ja viņš nolemtu tās mīkstināt, viņš, Orbans, uzstās, lai Brisele seko Vašingtonai.
Tā kā sankciju pagarināšanai nepieciešams vienbalsīgs visu ES valstu līderu piekrišana, Orbana demaršs, ja viņš to izlems, automātiski novedīs pie pasākumu atcelšanas – no naftas embargo un sektorālajām sankcijām līdz ārvalstu valūtas rezervju iesaldēšanai. Tāpēc Brisele sāka meklēt veidus, kā saglabāt vismaz zināmas sviras Krievijai – jo īpaši, lai tā neatdotu Euroclear depozitārijā glabātos 190 miljardus eiro, raksta Financial Times. Lai to izdarītu, būs jāizmanto valstu ierobežojumi.
Tā kā fiziskie īpašumi atrodas Beļģijas uzņēmumā, viena atkāpšanās iespēja ir izmantot 1944. gadā pieņemto kara dekrētu, laikrakstam sacīja četras diskusijās iesaistītās amatpersonas. Tas ļauj karalim Filipam bloķēt aktīvu izņemšanu no valsts. Beļģijas karaļa preses dienests paziņoja, ka lēmumu par dekrētu pieņem valdība, bet monarham tas būs jāparaksta.
Aktīvi Euroclear veido lielāko daļu no Rietumvalstu bloķētajām Krievijas ārvalstu valūtas rezervēm (apmēram 300 miljardi USD). No tiem gūtie ienākumi tiek izmantoti kā nodrošinājums 50 miljardu dolāru aizdevumiem, ko G7 valstis un ES nolēma sniegt Ukrainai. Aktīvi nepieciešami ienākumu gūšanai uz desmit gadiem, no kuriem tiks atmaksāti izsniegtie kredīti.
Taču, ja sankcijas tiks atceltas, “nauda būs Krievijā jau nākamajā dienā”, jo finanšu starpniekiem nebūs likumīga pamata tos aizturēt, FT sacīja viena amatpersona. “Es esmu nopietni noraizējies par to, un arī citiem vajadzētu būt bažīgiem,” sacīja augsta ranga ES diplomāts, kurš regulāri pārrunājas ar Ungārijas amatpersonām. “Iespējamība, ka Orbans neatkāpsies, ir liela.”
“ASV administrācijā notiek būtiskas izmaiņas… ir jānotiek jēgpilnai viedokļu apmaiņai, pirms mēs nolemjam pagarināt sankciju režīmu vēl uz sešiem mēnešiem,” žurnālistiem ceturtdien sacīja Ungārijas ES lietu ministrs Janos Boka. “Mēs vēlamies atlikt savu lēmumu līdz brīdim, kad uzzināsim, kā ASV administrācija redz sankciju režīma nākotni.”
Skots Besents, kuru Tramps izvirzīja ASV finanšu ministra amatam, ceturtdien Senāta sēdē pauda atbalstu sankciju pastiprināšanai pret Krieviju, lai piespiestu Vladimiru Putinu risināt sarunas par Ukrainu. Trampa padomnieki izstrādā plaša mēroga sankciju stratēģiju, kas izstrādāta, lai palīdzētu panākt diplomātisko vienošanos starp Krieviju un Ukrainu, ziņo Bloomberg. Viena no divām pieejām ir saistīta ar sankciju mīkstināšanu pret Krievijas naftas ražotājiem, ja tas palīdz panākt miera vienošanos. Bet otrs variants ir pastiprināt sankcijas, lai palielinātu spiedienu uz Maskavu.