Vakcinācijas līmeņa samazināšanās apdraud pat pieaugušo iedzīvotāju drošību, padarot tos neaizsargātus pret tā dēvētajām “bērnu slimībām” Epidemiologi brīdina, ka vakcinācijas apjoma samazināšanās var izraisīt infekciju atjaunošanos, kuras, tika uzskatīts, bija gandrīz pilnībā izskaustas, raksta The New York Times (NYT).
Covid-19 pandēmija ir pārtraukusi ierasto bērnu vakcinācijas ritmu, un vēl nav izdevies atjaunot rādītājus iepriekšējā līmenī. Tas padara simtiem tūkstošu bērnu, kā arī pieaugušos neaizsargātākus pret slimībām, kuru skaits iepriekš bija samazināts līdz minimumam. Tas ietver masalas, parotītu (cūciņas) un masaliņas.
“Tas var aizņemt gadu vai divus, bet nav šaubu. Mēs noteikti saskarsimies ar šo slimību uzliesmojumiem, ja vakcinācija turpinās samazināties,” saka Džordžijas universitātes epidemiologs Peimans Rohani.
Tomēr eksperti saka, ka pat pieaugušie, kas vakcinēti pirms gadu desmitiem, var būt pakļauti riskam novājinātas imunitātes dēļ. Augsts vakcinācijas līmenis pasargā ne tikai tos, kuri saņem vakcīnu, bet arī tos, kuri medicīniski nespēj to izdarīt vai kuru imūnsistēma ir pārāk vāja, lai adekvāti reaģētu uz vakcīnu.
Kā norāda imunologs Alekss Rihters no Birmingemas universitātes, zemāki vakcinācijas rādītāji ir “apzināts lēmums padarīt pasauli mazāk drošu”.
Masaliņas ir īpaši bīstamas grūtniecēm, jo vakcīna pret tām satur novājinātu dzīvu vīrusu un to nevar ievadīt grūtniecības laikā. Tomēr, pateicoties masveida imunizācijai, Amerikas Savienotajās Valstīs katru gadu tiek ziņots par mazāk nekā desmitiem masaliņu gadījumiem. Bet, ja vakcinācijas rādītāji turpinās kristies, tas mainīsies. Visā pasaulē masaliņas ir galvenais iedzimtu defektu cēlonis, piemēram, aklums, kurlums un citi, kurus var novērst ar vakcināciju.
Lielākās bažas ekspertu vidū ir masalas. Vīruss, kas to izraisa, ir ļoti lipīgs un var palikt gaisā līdz divām stundām pēc tam, kad inficēta persona ir atstājusi telpu. Katrs slims cilvēks var inficēt līdz 18 cilvēkiem.
“Mēs vairs nevaram domāt par masalām kā tikai bērnības slimību,” saka pētnieks Aleksis Roberts no Apvienotās Karalistes.
Vēsture parāda, cik ātri var izaugt epidēmija, kad vakcinācijas līmenis samazinās. Astoņdesmito gadu beigās ASV budžeta samazinājumi izraisīja vakcinācijas nodrošinājuma samazināšanos bērniem no maznodrošinātām ģimenēm. Sekas bija masalu uzliesmojums: no 1989. līdz 1991. gadam saslima vairāk nekā 55 tūkstoši cilvēku, no kuriem 166 nomira. Pirms pirmās masalu vakcīnas bija pieejamas 1960. gados, slimība katru gadu prasīja aptuveni 2,6 miljonus dzīvību.
Pašreizējie pētījumi liecina, ka dažu vakcīnu izraisītā imunitāte laika gaitā var vājināties. 2023.-2024.mācību gadā vakcinācijas līmenis ASV nokritās zem 93%, atstājot 280 tūkstošus skolēnu neaizsargātus pret infekcijām. Piemēram, no 284 masalu gadījumiem, par kuriem ziņots pagājušajā gadā, 11% radās cilvēkiem, kuri bija saņēmuši vienu vai divas vakcīnas devas. 27% pacientu bija vecāki par 20 gadiem.
Arī cūciņas joprojām ir drauds. Lai gan vakcīna ir samazinājusi saslimšanas gadījumu skaitu par 99%, slimības uzliesmojumi joprojām notiek izglītības iestādēs, kur cilvēki ir ciešā un ilgstošā kontaktā viens ar otru. Bērniem slimība parasti ir viegla, bet zēniem un pieaugušiem vīriešiem tā var izraisīt neauglību un nopietnas komplikācijas.
Garais klepus ir vēl viena slimība, no kuras jāuzmanās. Vakcīna, ko lietoja līdz 90. gadiem, nodrošināja spēcīgu aizsardzību, taču izraisīja tādas blakusparādības kā drudzi un krampjus. Pašreizējā vakcīna ir maigāka, taču pilnībā nenovērš infekcijas, un tās efektivitāte gadu gaitā ir samazinājusies. Īpaši uzņēmīgi pret šo slimību ir pusaudži un skolas vecuma bērni. Mediji iepriekš ziņoja , ka 2024.gadā ASV bija par 380% vairāk cilvēku, kas inficējušies ar garo klepu nekā pērn šajā pašā periodā.
Kalifornijā vien no janvāra līdz oktobrim saslima 2 tūkstoši cilvēku, no kuriem vairāk nekā 60 zīdaiņu līdz četriem mēnešiem tika hospitalizēti. Viens mazulis nomira.
Vakcīnas ir grūtāk reklamēt nekā ārstēšanu, jo tās ir paredzētas veseliem cilvēkiem, sacīja Dr. Rihters. Ļoti retos gadījumos vakcīnas blakusparādības var būt nopietnas, izraisot plašu sabiedrības sašutumu un mazinot uzticēšanos vakcinācijai.
“Lai būtiski samazinātu vakcīnu pārklājumu, ir nepieciešams tikai viens vai divi šādi stāsti,” viņa saka.
Speciālisti aicina sabiedrību neatstāt novārtā vakcināciju nozīmi, jo pat neliela vakcinācijas līmeņa samazināšanās var radīt nopietnas sekas. Ja vakcinācijas līmenis samazināsies līdz 75%, īpaši tiks skarti zīdaiņi, kuri ir pārāk jauni, lai pilnībā vakcinētos, un bērni vecumā no 5 līdz 15 gadiem, kuri ir galvenie infekciju pārnēsātāji.