ASV pētnieki ir noskaidrojuši, kādos apstākļos cilvēki pārstāj vērtēt partnera nodevību kā neuzticamības pazīmi. Zinātnieki arī atklājuši, kādos apstākļos cilvēki labprātāk dalās savā starpā noslēpumos.
Uzticības jēdzienam ir liela nozīme draudzības, laulību un citu partnerattiecību veidošanā, uzturēšanā un izbeigšanā. Turklāt gan mazā, gan lielā mērogā – piemēram, valstiskā formātā.
Intuitīvi šķiet, ka jebkurš cilvēks novērtēs otru pēc tā, vai šis otrs nav pagātnē nodevis savus partnerus. Taču, iespējams, daudzi šādos jautājumos ir saskārušies ar dubultstandartiem: piemēram, laulāto krāpšanas situācijā. Ja partneris, kurš nodeva otru, galu galā pārtrauc attiecības ar otro pusīti un aiziet pie mīļākās/mīļākā, tad viņš sagaida uzticību no jaunā izredzētā. Tāpat kā pēdējais sagaida lojalitāti no viņa.
Zinātnieki no Oklahomas un Kalifornijas Universitātēm nolēma uzzināt vairāk par uzticības jēdzienu starp cilvēkiem. Viņu pētījums tika publicēts žurnālā Evolution and Human Behavior.
Eksperti veica sešu eksperimentu sēriju, kurā piedalījās 1718 pieaugušie. Dalībniekiem tika lūgts izlasīt vienu no trim situācijām, kas apraksta mijiedarbību ar citu personu, un garīgi piedalīties eksperimentā. Pirmā bija par noslēpumu dalīšanu ar draugiem, otrā bija par krāpšanos starp romantiskiem partneriem, bet trešā bija par mijiedarbību starptautisko attiecību kontekstā, kur subjekti spēlēja CIP aģentu lomu. Viņi mēģināja “savervēt” Francijas amatpersonu kā informācijas avotu ASV.
Eksperimenta dalībnieki nonāca pie interesantiem secinājumiem. Viņi atklāja, ka dalībnieki nekad nevienu nav nodevuši, ja viņiem bija tāda iespēja. Ja tas nebija iespējams, viņi mēģināja izdarīt negodīgas rīcības “aktu” citas personas klātbūtnē.
Kā jau tas bija sagaidāms, visu veidu attiecībās dalībnieki uzskatīja cilvēkus, kuri nevienu nebija nodevuši, par uzticamākiem, salīdzinot ar tiem, kuri bija izdarījuši šādu darbību. Tomēr subjekti visus “nodevējus” nenovērtēja vienādi. Kad negodīga rīcība nāca par labu pašiem, viņi joprojām uzskatīja personu par uzticamu.
Šis modelis lielā mērā bija redzams draudzībā, romantiskās attiecībās un profesionālajās attiecībās. Zinātnieki ir secinājuši, ka, lai gan cilvēkus var motivēt augsti ideāli, viņi bieži vien balsta savus spriedumus uz pašlabumu un izdevīgumu, kad runa ir par uzticēšanos.