Jūtas štatā atrastā auga fosilijas nav līdzīgas nevienam augam, kas ir dzīvs vai izmiris. Unikālais atradums lika zinātniekiem pārskatīt savas idejas par seno floru, raksta LiveScience.
ASV paleontologi ir apstiprinājuši, ka senais augs Othniophyton elongatum, saukts par “citplanētieti”, nav saistīts ne ar vienu no zināmajām augu dzimtām. Fosilijas tika atklātas 1969. gadā Green River Formation, netālu no spoku pilsētas Reinbovas Jūtā.
Sākotnēji zinātnieki pieņēma, ka šis augs pieder žeņšeņu dzimtai. Tomēr jaunākie pētījumi liecina, ka tam nav līdzības nedz ar dzīviem, nedz izmirušiem ziedaugiem.
Otrajā paraugā, kas tika atrasts tajā pašā apgabalā, bija lapas, ziedi un augļi, kas atšķīrās no žeņšeņa. Abu atradumu analīze apstiprināja, ka tie pieder vienai un tai pašai sugai, bet tiem nav analogu starp vairāk nekā 400 zināmām ziedaugu dzimtām.
Augu saglabāja vulkāniskie pelni un ezeru nogulumi, kas aptvēra reģionu pirms 47 miljoniem gadu. Zinātnieki izmantoja jaunas mikroskopijas metodes un mākslīgo intelektu, lai pētītu sēklu un putekšņlapu nospiedumus – auga vīriešu reproduktīvos orgānus.
”Parasti putekšņlapas nokrīt, kad augļi nogatavojas, bet šajā augā tie saglabājās pat nobriedušu sēklu klātbūtnē. Mūsdienu dabā šādu piemēru nav”, sacīja pētnieki.
Šo īpašību salīdzinājums ar izmirušajām dzimtām arī neradīja nevienu sakritību.
Bet šī nav vienīgā Green River Formation suga, kas zinātniekus ir apmulsinājusi. Iepriekš reģionā tika atklātas citas augu fosilijas, piemēram, Bonanzacarpum augļi un Palibinia lapas, kas pārsteidza zinātniekus un galu galā noveda pie izmirušu grupu atklāšanas.