Kamēr ASV, Austrālijā un citviet vēl tikai tiek apspriests TikTok aizliegums, kāda Eiropas valsts jau ir gājusi tālāk un pakalpojumu atslēdz.
Albānijā bērnu un jauniešu īpaši iecienītais tiešsaistes tīkls TikTok no 2025. gada sākuma tiks pilnībā atslēgts. Valsts premjerministrs Edi Rama sestdien paziņoja, ka video platforma tiks bloķēta vismaz uz gadu. “TikTok ir apkārtnes blēdis,” Rama sacīja, tiekoties ar skolotājiem, vecākiem un psihologiem Tirānā. “Mēs uz gadu dabūsim šo blēdi prom no mūsu apkārtnes.”
Albānija no janvāra uz gadu slēgs pakalpojumu un sāks izglītības programmas bērniem, sacīja Rama. Vecāki ir jāatbalsta arī “atbalstot savu bērnu karjeru”.
Pasākums ieviests dažas nedēļas pēc tam, kad Tirānā strīdā starp studentiem, kas sākās tiešsaistes plašsaziņas līdzekļos, gāja bojā 14 gadus vecs jaunietis un vēl viens tika ievainots. Šis gadījums izraisīja psihologu, vecāku un izglītības iestāžu diskusijas par tiešsaistes tīklu ietekmi uz pusaudžiem un bērniem.
“Ķīnā TikTok izplata informāciju par to, kā skolēni var sekot stundām, kā aizsargāt dabu un ievērot paražas. Kāpēc jūs redzat tikai atkritumus un netīrumus TikTok ārpus Ķīnas? Vai mums tas ir vajadzīgs?
Video platforma TikTok, kas pieder Ķīnas grupai Bytedance, daudzās valstīs ir vērtēta ļoti pretrunīgi. Novembra beigās Austrālijas parlaments nolēma aizliegt sociālos tīklus personām, kas jaunākas par 16 gadiem. Austrālijas premjerministrs Entonijs Albaness sociālos medijus raksturoja kā “platformu vienaudžu spiedienam, baiļu virzītājspēku, rīku krāpniekiem un rīku tiešsaistes dzimumnoziedzniekiem”. Viņš vēlas, lai Austrālijas jaunieši tiktu prom no mobilo tālruņu ekrāniem un tā vietā nodarbojas ar sportu.
Vēl vairākas valstis iepriekš bija ierobežojušas bērnu piekļuvi tiešsaistes tīkliem. Spānijas parlaments jūnijā pieņēma 16 gadu vecuma ierobežojumu piekļuvei sociālo mediju platformām. ASV Floridas štatā janvārī stāsies spēkā likums, kas aizliedz bērniem, kas jaunāki par 14 gadiem, izveidot kontus sociālajos tīklos.