Lielākā daļa vidusskolēnu Amerikas Savienotajās Valstīs nesmēķē tabaku, kaņepes, e-cigaretes un nelieto alkoholu, atklāts federāli finansētajā Monitoring The Future aptaujā, kas tiek veikta kopš 1975. gada. Par to raksta ABC News
Kā konstatējuši sociologi, 12. klasēs pēdējo 12 mēnešu laikā vismaz vienu reizi alkoholu lietojuši 42% skolēnu (90. gadu beigās – 75%). 10. un 8. klasē šie rādītāji bija attiecīgi 26 un 13%.
Marihuānas lietošanas rādītāji gadā bija vēl zemāki, uzstādot 30 gadu rekordu. Starp 12. klašu skolēniem 2024. gadā to vismaz vienu reizi smēķējuši 26%, bet starp 10. un 8. klašu skolēniem – attiecīgi 16% un 7%. Kopumā eksperti aptaujāja aptuveni 24 tūkstošus cilvēku.
Rekords fiksēts arī “atturības” rādītājā, ko sociologi ieviesa 2017. gadā. Šajā kategorijā viņi jautā skolēniem par viņu paradumiem pēdējo 30 dienu laikā. Kā izrādījās, 67% 12. klašu skolēnu, 80% 10. klašu skolēnu un 90% 8. klašu skolēnu šajā periodā nav lietojuši nekādas vielas (tostarp alkoholu un nikotīnu).
“Visticamāk, ka faktori, kas traucēja vielu lietošanu un samazināja rādītājus COVID pandēmijas laikā 2020. un 2021. gadā, ir noveduši pie paliekošām izmaiņām,” atzīmēja sociologi.
Viņi piebilda, ka mājsēde un mājas mācības nozīmēja, ka vienaudžu grupas, kas mudināja dzert un smēķēt, ir pārtraukušas “jaunu dalībnieku uzņemšanu”.
“Pandēmija ir apturējusi jaunu bērnu vervēšanas ciklu vielu lietošanai,” intervijā ABC News sacīja pētījuma vadītājs Ričards Mičs no Mičiganas Universitātes.
Psihiatrs Dankans Klārks no Pitsburgas universitātes Pensilvānijas štatā atzīmēja, ka arī depresija, kas sākās pandēmijas laikā, varētu būt nozīmīga. Šāda veida problēmas var izraisīt gan atkarību no vielām, gan, gluži otrādi, piesardzīgu attieksmi pret tām, viņš piebilda.
“Daži satraukti tīņi uztraucas par vielu sekām. Viņiem var būt arī sociālie kavēkļi, kas samazina viņu iespējamību izmēģināt narkotikas, ”sacīja Klārks.
Sociologi atzīmēja, ka viens rādītājs ir ”uzlēcis” – snusa (nikotīna maisiņu) patēriņa līmenis. Šo nikotīnu saturošo tabakas alternatīvu, kurai ražotāji pievieno aromatizētājus un saldinātājus, 2024. gadā izmantoja 6% 12. klases skolēnu, salīdzinot ar 3% 2023. gadā.
Ārsti brīdina, ka snuss, tāpat kā tabaka, izraisa atkarību un var negatīvi ietekmēt smadzenes, kas attīstās.