Cilvēkiem, kuri rotā savas mājas ar Ziemassvētku gaismām, jāuzmanās no miega problēmām, ko var izraisīt svētku rotājumi. Noteiktas krāsas lukturīši izraisa bezmiegu, kas nozīmē, ka dienas laikā jūtaties izsmelts un nemitīgi gribas aizmigt. Par gaismiņu virteņu bīstamību un to, kā pasargāt sevi no katastrofālām veselības problēmām, raksta britu medijs Get Surrey
Žurnālisti citēja miega ekspertes Isā Rīza viedokli. Viņš atzīmēja, ka cilvēkiem patīk redzēt krāsainas mirgojošas gaismas, viņš to saprot. Tajā pašā laikā ir piesardzība attiecībā uz zilajiem lukturīšiem. Pēc eksperta domām, kad spīd zila vai zilgana gaisma, smadzenes “saprot”, ka ir diena. Ja tas notiek vakarā, cilvēks nevar aizmigt: ir maz melatonīna, “tiek izjaukti diennakts ritmi”.
“Spilgtas, mirgojošas vai zilas Ziemassvētku lampiņas pirms gulētiešanas ir katastrofa miega higiēnai. Tās mulsina jūsu smadzenes, nomāc miega hormona melatonīna darbību un apgrūtina ķermeņa atslābināšanos”
Zilai gaismai ir īss viļņa garums un augsta enerģija, kas nozīmē, ka tā uzlabo modrību un garastāvokli. Tas var būt lieliski dienas laikā, bet naktī tas var izjaukt ķermeņa 24 stundu bioloģisko pulksteni.
Saules gaisma ir lielākais zilās gaismas avots – to var atrast arī LED televizoros, datoru monitoros un viedtālruņos.
Pārāk liela zilās gaismas iedarbība ir saistīta ar redzes problēmām, savukārt hronisks slikts miegs var palielināt 2. tipa diabēta, sirds slimību un noteiktu vēža veidu attīstības risku
Līdzīgas briesmas rada daudzkrāsaina mirgošana, norādīts rakstā. Šajā gadījumā tiek traucēta melatonīna ražošana un organisms, šķiet, ka tas atrodas “diskotēkā”, lai gan patiesībā tas ir gultā nevar atslēgties.
“Tradicionālās daudzkrāsainās Ziemassvētku lampiņas izstaro virkni viļņu, kas kopā izjauc melatonīna ražošanu. Tas ir kā minidiskotēka jūsu viesistabā; svinīgi, taču tālu no mierinājuma,” sacīja eksperts.
Kā labāk gulēt svētku laikā
Izslēdziet gaismu divas stundas pirms gulētiešanas
Vienkārša, bet efektīva pārmaiņa varētu būt svētku gaismas izslēgšana labu laiku pirms došanās gulēt. “Dodiet savai melatonīna ražošanai iespēju, izslēdzot zilās, daudzkrāsainās vai mirgojošās gaismas vismaz divas stundas pirms gulētiešanas,” ieteica eksperts.
Izvēlieties miegam draudzīgas alternatīvas
Ja nevarat iedomāties Ziemassvētkus bez mirgošanas, ir jāņem vērā miega iespējas. “Siltu toņu gaismas, piemēram, sarkanā vai maigi baltā krāsā, ir daudz mazāk traucējošas. Pētījumi ir atklājuši, ka īpaši sarkanā gaisma var uzlabot miega kvalitāti, palīdzot ķermenim atpūsties un ātrāk nonākt miera stāvoklī.
“Tikmēr siltas baltas gaismas nodrošina maigu mirdzumu, kas ir mazāk satraucošs nekā spilgti baltie vai zilie toņi.”
Internetā nav atrodami zinātniski darbi, kas apstiprinātu miega eksperta ieteikumus. Taču dažos pētījumos cilvēkiem ar epilepsijas lēkmēm ir brīdinājumi par noteiktu gaismas mirgošanas biežumu. Cita starpā ir brīdinājumi par jutību pret mirgojošām gaismas frekvencēm no 3 Hz līdz 60 Hz, par īpašu jutību pret sarkanu vai dziļi zilu krāsu vai pret kontrastējošiem baltiem un melniem rakstiem.
Ugunsdrošības eksperti iesaka iegādāties taimeri, kas automātiski izslēgs gaismas, lai nebūtu jāatceras to izdarīt pašam. Ziemassvētku gaismas var kļūt ļoti karstas un kļūt par ugunsbīstamību, ja tās tiek ieslēgtas pārāk ilgi.