Viņi atmazgāja naudu vairāk nekā 30 valstīs un finansēja Putina spiegošanas operācijas: atklāts Krievijas noziedzīgais tīkls. Par to informē Lielbritānijas Nacionālā noziedzības apkarošanas aģentūra (NCA)
Tā bija tikai transportlīdzekļa pārbaude, bet tās rezultātā tika atklāts vairāku miljardu dolāru naudas atmazgāšanas tīkls. Kad Londonas policija apturēja Fawad Saiedi automašīnu, kratīšanas laikā atklājās kaut kas aizdomīgs: viņam līdzi bija 250 000 mārciņu skaidrā naudā. Turpmākā izmeklēšana atklāja, ka viņš iepriekšējā periodā bija veicis pārskaitījumus 15 667 720 mārciņu apmērā. Izrādījās: Saiedi bija kurjers Krievijas noziedznieku tīklam, kas darbojas vairāk nekā 30 valstīs – un arī izplata naudu Vladimira Putina vārdā.
Satiksmes apturēšana notika 2021. gada novembrī, taču tā izmeklētājiem deva būtisku norādi. Tagad viņi ir samazinājuši organizāciju. NCA paziņoja, ka operācijas “Destabilise” ietvaros arestēti 84 cilvēki.
Krievu ietekmētāja kā tīkla vadītājs
Uzmanības centrā ir kāda krievu uzņēmēja, kurai sociālajos medijos patika lielīties ar savu krāšņo dzīvesveidu un kura rotāja Krievijas biznesa žurnālu vākus. Jekaterina Ždanova ballējās ar popzvaigznēm un izcēlās visaugstākajās aprindās, pirms viņa 2023. gadā tika arestēta Francijā par kriptovalūtas atmazgāšanas operācijām. Tagad ir skaidrs, ka viņai bija galvenā loma daudz lielākā tīklā.
Viņa bija vadošā figūra tīklā “Smart”, viena no divām organizācijām, kas atmazgāja miljardiem dolāru naudas. Kopā ar “TGR Group” viņi darbojās vairāk nekā 30 valstīs un īpaši aktīvi bija Lielbritānijā un Tuvajos Austrumos. NCA nelegālo finanšu operāciju nodaļas vadītājs Sals Melki sacīja, ka Ždanova nav “tipiska” organizētās noziedzības vadītāja, bet gan persona, kas “uzdevās kā nopietna uzņēmēja”.
Sistēma kalpoja arī Krievijas spiegu finansēšanai citās valstīs. Vēl viens shēmas aspekts bija līdzekļu pārskaitīšana no valsts kontrolētās televīzijas stacijas RT krievvalodīgajiem žurnālistiem, kas atrodas Apvienotajā Karalistē.
Krievijas oligarhi izmantoja tīklus, lai iegādātos nekustamo īpašumu
Tīkliem bija arī saites ar Krievijas kibernoziedzības grupām un Lielbritānijas ielu bandām, kuru labā tie konvertēja miljoniem dolāru vērtas kriptovalūtas skaidrā naudā un aktīvos. Gadiem ilgi noziedznieki apiet globālo banku sistēmu. Sistēmas bandas izmantoja kriptovalūtas, lai iegādātos narkotikas un šaujamieročus, bieži vien no Dienvidamerikas valstīm.
Turklāt šie tīkli esot nodrošinājuši Krievijas elitei un atsevišķām personām un uzņēmumiem piekļuvi Rietumu ekonomikām, kas citādi tām būtu liegtas sankciju vai citu ierobežojumu dēļ. Tiek uzskatīts, ka daži krievi, kuriem noteiktas sankcijas, ir izmantojuši sistēmu, lai ieguldītu Lielbritānijas nekustamajos īpašumos un citās augstvērtīgās precēs, un tīkli nodrošina, ka līdzekļu sākotnējais avots tika aizēnots.
Konfiscētie mobilie tālruņi, dokumenti, čeki un saraksti liecināja, ka apsūdzētie bijuši iesaistīti, piemēram, Lielbritānijas īpašumu apakšnomā, ko viņi iegādājušies par skaidru naudu no narkotiku tirdzniecības vai prostitūcijas. Tiek ziņots, ka Ždanova un viņas līdzdalībnieki kā komisijas naudu saņēmuši trīs procentus no atmazgātajām summām.
“Pēdējo desmit gadu nozīmīgākā naudas atmazgāšanas operācija”
Acīmredzot organizācijas klientu vidū bija Krievijas hakeru grupa, kas izmantoja ļaunprātīgu programmatūru, lai no 149 britu upuriem, tostarp slimnīcām, skolām, uzņēmumiem un vietējām varas iestādēm, izspiestu vismaz 27 miljonus mārciņu.
NCA darbības ģenerāldirektors Robs Džounss sacīja: “Operācija Destabilize ir nozīmīgākā naudas atmazgāšanas operācija, ko NCA veikusi pēdējā desmitgadē.” Džounss turpināja: “Šī platforma ir atbalstījusi praktiski visu slikto, ko varat atrast organizētajā noziedzībā.”
Tagad pirmo reizi izdevies nodibināt saikni starp Krievijas eliti, kibernoziedzniekiem ar ievērojamiem kriptovalūtiem un britu narkotiku bandām.