Ja ievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps patiešām izbeigs karu Ukrainā, tas varētu iedragāt izveidoto militāro sadarbību starp Krieviju un Ziemeļkoreju. Par to, atsaucoties uz Korejas Attīstības institūta pētījumu, raksta Bloomberg.
Pētījuma autors Lī Čonju apgalvo, ka attiecības starp Krieviju un Ziemeļkoreju stiprināsies tik ilgi, kamēr turpināsies karš Ukrainā. Abas valstis radīja interesi viena par otru militārā konflikta un ekonomiskās izolācijas dēļ: Krievijai ir vajadzīgs karaspēks un ieroči, bet KTDR – pārtika, energoresursi un ārvalstu valūta.
Republikāņa Donalda Trampa nākšana pie varas ASV var mainīt Maskavas un Phenjanas attiecību dinamiku. Tramps ir vairākkārt solījis izbeigt karu Ukrainā, un, kad tas būs beidzies, Krievijai un Ziemeļkorejai, iespējams, vairs nebūs vajadzīgs viena otras atbalsts.
“Ja šis karš jebkādā veidā beigsies, kā Tramps ir solījis, šo abu valstu vajadzības vienai pret otru var mainīties,” sacīja Lī Čonju.
Divus gadus ilgā kara un izolācijas laikā Krievija nav spējusi konkurēt ar Ķīnu Ziemeļkorejas tirgū: Pekina piegādā KTDR vairāk nekā 900 veidu produktus, bet Krievija eksportē tikai 150 veidu preces. Turklāt Krievijas investīcijas Ziemeļkorejai izrādījās “nestabilas”, atšķirībā no investīcijām no Ķīnas, piebilda Lī Čonju.
Ziemeļkoreja sadarbību ar Krieviju uzskata par veidu, kā sasniegt militārus, nevis ekonomiskus mērķus, raksta Bloomberg. Viens no pētījuma autoriem, Kunmingas universitātes profesors Lī Sangjuns uzskata, ka KTDR ar Krievijas starpniecību vēlas piekļūt modernajām tehnoloģijām ballistisko raķešu, zemūdeņu un iznīcinātāju attīstīšanai.
Bloomberg raksta, ka Ziemeļkorejas armijai ir izdevīgi tas, ka karš Ukrainā ievilksies vēl ilgāk. Kima Čenuna režīmam ir laiks modernizēt savu militāro rūpniecību, un Ziemeļkorejas karaspēks, kas izvietots NWO zonā, iegūs kaujas pieredzi.
Ziemeļkoreja no Krievijas saņems palīdzību 500-700 tūkstošu tonnu rīsu veidā par savu militāro spēku nosūtīšanu cīņā pret Ukrainu. Iepriekš Krievija KTDR piegādāja daudz mazāk rīsu – aptuveni 50-100 tūkstošus tonnu gadā. Tāpat, kā noskaidroja Blumbergs, katrs Ziemeļkorejas karavīrs saņem algu divus tūkstošus dolāru mēnesī par piedalīšanos karadarbībā Krievijas pusē.