ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa komanda plāno uzstāt uz pamieru Ukrainā miera sarunās starp Maskavu un Kijivu, CNN pavēstīja divi zinoši avoti .
Tajā pašā laikā viņi teica, ka ir “pāragri teikt”, kāda būs nākamā Baltā nama administrācijas stratēģija attiecībā uz Ukrainu. Tomēr Trampa izvēle par nacionālās drošības padomnieku Maiku Valcu pēta vairākas iniciatīvas karadarbības izbeigšanai, tostarp Kīta Kelloga piedāvājumu, kuru Tramps izvēlējās iecelt par īpašo sūtni konflikta risināšanā Ukrainā.
Kelloga plāns paredz, ka Ukraina saņems militāro palīdzību no ASV tikai tad, ja sāksies sarunas, un Maskava tiks brīdināta par atbalsta palielināšanu Kijivai, ja tā atteiksies no mierīga dialoga. Tajā pašā laikā, pēc Kelloga domām, pamiers būtu jāpanāk, pamatojoties uz “dominējošajām frontes līnijām”, un Ukrainas iestāšanās NATO tiktu aizkavēta, lai “nostādinātu Krieviju pie sarunu galda”.
Valcs izskata arī bijušā ASV vēstnieka Vācijā Ričarda Grenela priekšlikumu, kurš iestājas par “autonomu reģionu” izveidi Ukrainas ietvaros, lai gan viņš nepaskaidro, kā tas varētu izskatīties praksē.
Vēl viena Valca apsvērtā ideja ir tāda, ka Ukraina apmaiņā pret dalību NATO atdotu tās kontrolē esošo teritoriju Krievijai. Tomēr, saskaņā ar CNN avotiem, daži cilvēki no Trampa apkārtnes atbalsta Kijivas uzaicinājumu uz aliansi.
24.novembrī Valcs paziņoja, ka ievēlētā prezidenta birojs pievērsīsies militārajam konfliktam Ukrainā tūlīt pēc Trampa inaugurācijas 2025.gada 20.janvārī. Pēc Valca teiktā, Vašingtona vispirms apspriedīs, kā puses vest pie sarunu galda un kādi būs miera līguma parametri.
Vladimirs Putins jūnijā paziņoja par nosacījumiem pamieram un sarunu sākšanai. Viņš pieprasīja Ukrainai izvest karaspēku no Luhanskas, Doņeckas, Zaporižjas un Hersonas apgabaliem, atzīt šos reģionus un Krimu par Krievijas, atteikties iestāties NATO un apstiprināt no kodolieročiem brīvu statusu. Savukārt Rietumiem ir jāatceļ visas sankcijas pret Krieviju.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis to nosauca par kārtējo ultimātu un atteicās to apspriest. Viņš uzstāj uz savu “miera formulu”, kas ietver Krievijas karaspēka izvešanu aiz 1991. gada Ukrainas robežām. Maskava atsakās risināt sarunas par šādiem nosacījumiem. Tajā pašā laikā gan Kijiva, gan Maskava iebilst pret konflikta iesaldēšanu.