DHL kravas lidmašīnas avārija Lietuvā var būt sava veida “pārbaudījums” no Krievijas puses, lai “noteiktu vājās vietas,” sarunā ar ARD sacīja Bundesvēra ģenerālinspektors Kārstens Brēers, ko citē laikraksts Die Welt.
“Šovasar mēs jau saskārāmies ar līdzīgu situāciju, un tagad ir incidents, kas kaut kā iekļaujas šajā shēmā,” sacīja inspektors. Pēc viņa teiktā, Krievijas prezidents Vladimirs Putins rada situāciju, “kas vairs nav miers, bet vēl nav karš”, lai pārbaudītu, cik tālu viņš var iet.
DHL lidmašīna Boeing 737-800 avarēja pagājušajā pirmdienā netālu no Viļņas lidostas. Lidmašīnā atradās četri cilvēki – divi piloti un divi pasažieri. Avārijas rezultātā gāja bojā viens cilvēks. Lidmašīna avarējusi pie daudzdzīvokļu mājas.
Iepriekš laikraksta The New York Times avoti brīdināja, ka Krievija var organizēt lielu skaitu diversiju Eiropā un veikt uzbrukumus ASV un to sabiedroto militārajām bāzēm, reaģējot uz Ukrainas atļauju apšaudīt Krievijas teritoriju ar tāla darbības rādiusa Rietumu ieročiem.
Iepriekš DHL noliktavās Lielbritānijā un Vācijā bija aizdegušies elektriskie masieri, kuru iekšpusē bija uzliesmojoša viela uz magnija bāzes. Viens no ugunsgrēkiem izcēlās Leipcigas lidostā. Wall Street Journal (WSJ) avoti Rietumu izlūkdienestos šos incidentus saistīja ar Krievijas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas direktorāta (GRU) darbībām, kas, viņuprāt, gatavoja sabotāžu ES.
Vienlaikus WSJ sarunu biedri atzīmēja, ka gadījumā, ja kāds no Krievijas specdienesta sabotāžas aktiem novedīs pie lidmašīnas avārijas, tas var izraisīt nopietnu Krievijas un Rietumu konflikta eskalāciju. Viņi arī atzina, ka viņiem nav informācijas, vai GUR operācijas ir saskaņotas ar Kremli.
Eiropas amatpersonas aģentūrai Bloomberg norādīja, ka ir nobažījušās par Krievijas sabotāžas pieaugumu. Vienlaikus Vācijas Federālā izlūkošanas dienesta vadītājs Bruno Kāls pieļāva, ka, ņemot vērā Maskavas plaši izplatīto hibrīdoperāciju izmantošanu Eiropā un ASV, varētu būt nepieciešams atsaukties uz pantu par NATO valstu kolektīvo aizsardzību.