Igaunijā darba devēji kļuvuši stingrāki attiecībā uz to, cik daudz laika darbinieki pavada tualetēs. Darba inspekcija saņem sūdzības un zvanus no igauņiem, kuri ir neapmierināti ar savu tiešo priekšnieku uzvedību, vēsta Postimees.
Darba devēji saviem padotajiem sūta “dusmīgas vēstules”, kurās aizrāda pārāk biežu tualetes apmeklējumu, kā arī draud ar naudas sodu, raksta izdevums. Daži priekšnieki atsaucas uz likumu par darba līgumiem, informēja Igaunijas Darba inspekcija.
“Parādiet man, kur ir rakstīts, ka darba laikā var paņemt tualetes pārtraukumu?!” Šim nolūkam dienas laikā došu jums trīsdesmit minūšu pārtraukumu!” — inspekcija savā Facebook lapā citēja vārdā nenosauktu vadītāju un paziņoja, ka tā esot “reāla situācija”.
Šādi vadītāji iesaka darbiniekiem izturēt līdz trīsdesmit minūtes ilgajam pusdienu pārtraukumam, kam, viņuprāt, jābūt daudzfunkcionālam – “paēst, padzert, atpūtieties un iekļaujot visas jūsu tualetes vajadzības reizi dienā,” raksta izdevums.
Dažos Igaunijas uzņēmumos tualetes apmeklējumam pavadītais laiks tiek mērīts, izmantojot viedkartes.
“Tāāāāāā, sēdēji uz tualetes vairāk nekā piecas minūtes? Saņem piezīmi. Vai jūs gājāt uz tualeti divas reizes dienā? Ļoti aizdomīgs darbinieks, jāseko līdzi. Trīs reizes dienā un katru reizi piecas minūtes? Ak, jā, viņš, iespējams, ir slinkākais puisis pasaulē, viņam ir ieradums atpūsties tualetē! Nu, tagad mēs viņam parādīsim! — Facebook raksta Darba inspekcija.
Ja tualetes apmeklējums aizņem ilgāku laiku, nekā daži darba devēji uzskata par pieņemamu, viņi var atskaitīt šīs minūtes no darba laika, sacīja inspektori.
Valsts likumdošana nereglamentē darba devēja pilnvaras kontrolēt darbinieku tualetes telpu apmeklējumu, ”Postimees” skaidroja Darba inspekcijas sabiedrisko attiecību speciāliste Miroslava Konoņenko. Viņasprāt, darbiniekam, kurš darba vietā saskaras ar “tā saukto tualetes teroru”, ir tiesības prasīt precizējumus no priekšniecības.
Konoņenko rosināja veikt pārrunas ar darba devēju arī tiem igauņiem, kuri vēlas noorganizēt smēķēšanas pauzes darba laikā. “Darba devējam nav pienākuma ļaut darbiniekam darba laikā smēķēt,” skaidroja Darba inspekcijas pārstāve.