Vairāk nekā desmit minūšu sēdēšana tualetē ir kaitīga veselībai, tāpēc telefonu, žurnālus un grāmatas labāk neņemt līdzi uz tualeti, lai nepamanīti nepaildzinātu savu apmeklējumu tur, brīdina mediķi, raksta CNN.
Zināms, ka daudziem ir ieradums uz tualeti paņemt līdzi telefonus. Tomēr šajā gadījumā pastāv risks, ka trīs minūšu pārgājiens var viegli pārvērsties par 15 minūšu lasīšanu, ritināšanu un rakstīšanu.
Speciālisti saka, ka tas var šķist nekaitīgs laika pavadīšanas veids, taču tik ilga sēdēšana uz poda patiesībā var kaitēt jūsu veselībai. Dr. Lai Sjue, kolorektālais ķirurgs Teksasas Universitātes Dienvidrietumu medicīnas centrā Dalasā, paskaidroja, ka ilgstoša sēdēšana uz tualetes palielina hemoroīdu attīstības risku un vājina iegurņa muskuļus.
“Kad pacienti vēršas pie manis ar sūdzībām, viena no galvenajām problēmām, kas mums ir jāizskata, ir ilgstoša tualete. Tagad mēs redzam, ka pieaug to cilvēku skaits, kuri pavada vairāk laika tualetē, un tas ir ļoti kaitīgi anorektālajiem orgāniem un iegurņa pamatnei,” sacīja ārsts.
Savukārt medicīnas docente un Longailendas slimnīcas Iekaisīgo zarnu slimību centra direktore Dr. Fara Monzura piebilda, ka tualetē jāpavada vidēji piecas līdz desmit minūtes.
Ja pārāk ilgi sēžat tualetē, gravitācija velk ķermeņa lejasdaļu uz leju, paaugstināts spiediens ietekmē asinsriti, kā rezultātā iegurņa vēnas un asinsvadi paplašinās un piepildās ar asinīm, kas palielina hemoroīdu risku. Turklāt, pēc ārstu domām, pārāk ilga sēdēšana uz poda palielina taisnās zarnas prolapsa risku.
Tāpat nespiediet pārāk stipri, ja nevarat ātri iztukšoties, jo pastāvīga sasprindzinājums var palielināt spiedienu un galu galā izraisīt hemoroīdu attīstību.
Tikmēr ārsts Lenss Uradomo, Kalifornijas Ērvinas slimnīcas gastroenterologs, atzīmēja, ka, lai nepavadītu pārāk daudz laika uz “porcelāna troņa”, ir jāizņem no tualetes skapīša tālruņi, žurnāli un grāmatas.
“Nevajag domāt, ka būsi tur ilgi. Jo tad gribēsies kaut ko paņemt līdzi, lai prāts būtu aizņemts. Padariet sēdēšanu uz tualetes poda pēc iespējas neinteresantāku,” Dr. Fara Monzura piekrita kolēģim .
Ja jums ir problēmas ar zarnu kustību, Dr Lai Xue ieteica pārtraukt mēģināt pēc 10 minūtēm. Tā vietā labāk ir nedaudz pastaigāties, jo kustība var stimulēt muskuļus zarnu kustībai. Xue arī ieteica dzert vairāk šķidruma un ēst pārtiku ar augstu šķiedrvielu saturu, piemēram, auzas un pupiņas, lai nodrošinātu regulāru zarnu kustību un izvairītos no sasprindzinājuma.
Amerikāņu eksperti iesaka izdzert 2,7–3,7 litrus ūdens dienā un 14 gramus šķiedrvielu uz katrām 1000 ēdiena kalorijām. Šķiedrvielas un ūdens mīkstina izkārnījumus, atvieglojot to izvadīšanu.
Ja aizcietējuma problēma turpinās vairāk nekā trīs nedēļas, tad tas ir iemesls doties pie ārsta. Pēc ārsta Uradomo domām, ilgstoša sēdēšana uz tualetes poda var būt vēža pazīme.
“Ja audzējs resnās zarnas iekšpusē aug pietiekami liels, tas var bloķēt izkārnījumus, kas var izraisīt aizcietējumus un asiņošanu,” paskaidroja Uradomo.
Turklāt, ja jums bieži ir ilgstoši jāsēž uz tualetes poda un jāizjūt diskomforts defekācijas laikā, tie var būt kuņģa un zarnu problēmu simptomi, piemēram, kairinātu zarnu sindroms un Krona slimība.