Ukrainas rūpniecībai ir iespēja tuvākajā nākotnē izveidot kodolbumbu, kas ir līdzīga tai, ko ASV pirms 80 gadiem nometa Japānas pilsētā Nagasaki. Kopumā valstij ir pietiekami daudz plutonija rezervju, lai izveidotu simtiem kaujas galviņu.
The Times ziņo par ziņojumu, kurā tika apkopotas Ukrainas kodolieroču iespējas un iemesli, kāpēc tā atteicās no kodolieroču statusa.
Žurnālisti ziņo, ka viņiem bija pieejams ziņojums, kas sagatavots Ukrainas Aizsardzības ministrijai. Ziņojumā norādīts, ka ir iespējams atjaunot Ukrainas kodolarsenālu. Mazākā kaujas lādiņa, kas līdzīgs 1945. gadā Nagasaki izmantotajam “Fat Man”, tiks izveidota “dažu mēnešu laikā”. Ziņojuma autori uzskata, ka valstij ir pietiekami daudz iespēju, lai atkārtotu tehnoloģiju, kas tika izgudrota pirms 80 gadiem Manhetenas projektā. Kaujas galviņas plutonija avots būs “izlietotās degvielas stieņi, kas ņemti no Ukrainas kodolreaktoriem”, teikts ziņojumā.
Izdevums publicē fotogrāfiju ar bumbu, ko ASV nometa Japānas pilsētā Nagasaki. Fat Man jauda ir 21 kt, svars 4600 kg, garums 3,25 m, diametrs 1,52 m Kodolsprādzienā gāja bojā 70 tūkstoši cilvēku.
Dokumenta tekstā teikts, ka Ukrainas rīcībā ir septiņas tonnas reaktora kvalitātes plutonija. Šo materiālu daudzumu varētu izmantot, lai izveidotu simtiem kaujas lādiņu un atjaunotu zaudēto kodolarsenālu. Īsā laika posmā ukraiņi varēs izveidot bumbu ar desmito daļu no “Fat Man” jaudas. Ar šo spēku pietiktu, lai iznīcinātu Krievijas militāro bāzi vai citus militāros objektus, žurnālistiem sacīja viens no ziņojuma autoriem Oleksijs Jižaks, Ukrainas Nacionālā stratēģisko pētījumu institūta nodaļas vadītājs.
“Ar to pietiktu, lai iznīcinātu visu Krievijas gaisa bāzi vai koncentrētus militāros, rūpnieciskos vai loģistikas objektus. Precīzs kodolieroča izmantošanas iznākums būtu neprognozējams, jo tajā tiktu izmantoti dažādi plutonija izotopi,” sacīja zinātnieks.
Cits žurnālistu sarunu biedrs, centra darbinieks Valentīns Badraks skaidroja, ka Ukraina gada laikā radīs ballistisko raķeti, kas lidos 1000 km attālumā. Pēc Jižaka un Badraka domām, kritiskais brīdis kodolieroču izstrādē būs apdraudējums Pavlogradas pilsētai: ja tā kritīs, tad Dņipro un Zaporižju apdraudēs okupācija.
“Ja Krievijas spēki virzīsies tālāk par šo punktu, pastāv risks, ka lielākās Ukrainas pilsētas var tikt ieņemtas pirms kodolieroču izstrādes un izvietošanas aizsardzībai,” viņi skaidroja.
Ziņojums tiks prezentēts konferencē, kas notiks trešdien, 13.novembrī, piedaloties Ukrainas ministriem, teikts rakstā. Tāpat tiek minēts, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sarunā ar toreizējo ASV prezidenta amata kandidātu Donaldu Trampu runājis par kodolarsenāla atjaunošanu. Arsenāls tiks atjaunots, ja NATO kara apstākļos ar Krieviju atteiksies pieņemt Ukrainu zem sava kodolspārna. Turklāt tiek atzīmēts, ka ziņojums nav oficiāls dokuments, ko pieņēmusi Ukrainas valdība. Tajā pašā laikā tas var kļūt par pamatu reālam risinājumam.
“Budapeštas memoranda pārkāpums, ko izdarījusi kodolieroču bruņotā Krievijas Federācija, ir oficiāls pamats izstāties no Kodolieroču neizplatīšanas līguma un morāls iemesls, lai pārskatītu 1994. gada sākumā pieņemto lēmumu par kodolieročiem,” secināts ziņojumā.