Pašārstēšanās eksperimentu veikusī zinātniece ir Zagrebas universitātes virusoloģe Beata Halassi. Viņa izārstēja trešās stadijas vēzi un ir remisijas stadijā četrus gadus. Halassi ir iesniegusi ziņojumu par ārstēšanu, neskatoties uz viņas kolēģu kritiku, raksta žurnāls Nature.
2020. gadā 49 gadu vecumā Beātai Halasi tika diagnosticēts trešās stadijas krūts vēzis iepriekšējās mastektomijas vietā (piena dziedzera noņemšanas operācija). Šis bija otrais recidīvs kopš kreisās krūts noņemšanas. Sieviete saprata, ka nākamo ķīmijterapijas kursu neizturēs, tāpēc nolēma veikt zinātnisku eksperimentu ar pašārstēšanos, izmantojot onkolītisko viroterapiju.
Onkolītiskā viroterapija jau tiek pārbaudīta klīniskajos pētījumos pret dažādiem vēža veidiem. Halassi bija liela pieredze vīrusu audzēšanā un attīrīšanā laboratorijā, tāpēc viņa nolēma uz audzēju iedarboties ar dažādiem vīrusiem — masalu vīrusu un vezikulārā stomatīta vīrusu. Jau bija zināms, ka abi vīrusi inficē audzēju veidojošās šūnas.
Divus mēnešus Halassi saņēma vīrusu injekcijas tieši audzējā. Onkologi piekrita uzraudzīt viņas stāvokli, lai nepieciešamības gadījumā varētu ātri pārtraukt eksperimentu un piedāvāt standarta ārstēšanu.
Tikmēr vīrusu ieviešanas efekts nebija ilgs: audzējs ievērojami samazinājies un atdalījies no muskuļiem un ādas, padarot to viegli izņemamu ķirurģiski.
Pēc operācijas analīze parādīja, ka audzējs ir pilnībā infiltrēts (piepildīts) ar imūnšūnām. Tas pierāda, ka ārstēšana darbojās un stimulēja imūnsistēmu uzbrukt vēzim. Gadu pēc vēža veiksmīgas noņemšanas Halassi lietoja pretvēža zāles trastuzumabu.
Jau stabilas remisijas stāvoklī Halassi nolēma publicēt rezultātus, taču saņēma vairāk nekā duci noraidījumu no zinātniskajiem žurnāliem diskusijās par pašeksperimentēšanas ētiku. Neskatoties uz kritiku, Halassi savu pieredzi nenožēlo un ir pārliecināta, ka viņas piemērs nemudinās citus pacientus atteikties no tradicionālās ārstēšanas. Visbeidzot, lai atkārtotu eksperimentu, ir nepieciešamas padziļinātas zināšanas virusoloģijā, un maz ticams, ka parastiem cilvēkiem tās ir.
“Rezultāti mainīja manu zinātnisko pētījumu. Tagad esmu saņēmusi finansējumu un testēju onkolītiskos vīrusus, lai ārstētu vēzi mājdzīvniekiem,” sacīja Halassi.