Taivāna bez lielas publicitātes, iespējams, kļuvusi par vienu no lielākajiem Ukrainas gaisa spēku atbalstītājiem. Bijušais Pentagona ierēdnis Tonijs Hu sacīja, ka Taivāna savas pārpalikuma HAWK pretgaisa aizsardzības raķešu baterijas nodeva Ukrainas armijai.
Kā raksta Forbes, Hu komentāri apstiprina iepriekšējos izteikumus par ASV starpniecību starp Ukrainu un Taivānu. Tiek norādīts, ka Taivānas MIM-23 Homing All-the-Way Killer raķetes, kā arī to palaišanas iekārtas un radari papildinās papildu HAWK, ko Ukrainai dāvinājušas ASV un Spānija.
Ukraina tagad var izvietot līdz pat 15 Raytheon HAWK baterijām, katrā no kurām ir vismaz sešas trīs raķešu palaišanas iekārtas un saistītie radari. Pilna mēroga kara sākumā Kijivā bija aptuveni 50 SAM sistēmu – pārsvarā S-300 un citi padomju modeļi. Saskaņā ar izdevuma aprēķiniem, HAWK varētu būt trešā daļa no Ukrainas pretgaisa aizsardzības spēku ieročiem.
Lai gan šāda veida ierocis ir vairāk nekā 60 gadus vecs, tas ir vienkāršs, uzticams un ļoti mobils. HAWK ir viegli jaunināms, un tas labi darbojas pret lēnākiem droniem, spārnotajām raķetēm un pilotējamām lidmašīnām. Turklāt tā munīcija ir savietojama ar ASV un Norvēģijas pretgaisa raķešu sistēmu NASAMS, kas ir arī Ukrainai.
Pagājušajā vasarā ASV amatpersonas vienojās ar saviem kolēģiem Taivānā, lai atpirktu apmēram duci HAWK sistēmu no kopumā aptuveni simts palaišanas ierīcēm, ko Taivānas spēki sāka likvidēt 2015. gadā.
Tad lielai HAWK partijai vajadzēja palīdzēt Kijevai atrisināt briestošo krīzi, jo Ukrainas Gaisa aizsardzības spēki virzījās uz neizbēgamu S-300 raķešu un Buk pretgaisa aizsardzības sistēmas bateriju krājumu izsīkšanu. Kopš tā laika Ukraina savā gaisa vairogā ir integrējusi plašu ārvalstu raķešu, palaišanas iekārtu un radaru klāstu.
“Jo vairāk dažādu SAM sistēmu Ukrainā darbojas, jo vairāk dažādu raķešu krājumu un ražošanas līniju tā var izmantot, lai apbruņotu šīs sistēmas ar rezerves raķetēm, jo tās gandrīz ikdienas atvaira Krievijas raķetes un dronus. Desmitiem valstu izmanto HAWK baterijas. Ukrainai vajadzētu būt iespējai piegādāt simtiem raķešu ar vai bez tiešas ASV līdzdalības,” norāda Forbes.
Kā piebilsts, HAWK nav vienā klasē ar labāko Ukrainas pretgaisa aizsardzības sistēmu “Patriot”, kuras darbības rādiuss ir līdz 160 km ar borta radara tuvināšanas sistēmu. HAWK var sasniegt aptuveni 50 km, mērķējot uz zemes radara enerģiju, kas atstarojas no gaisa mērķa.
Šīs sistēmas galvenais trūkums ir tas, ka tās radars ir jutīgs pret traucējumiem. Tomēr to var atrisināt, integrējot vecās raķetes un palaišanas iekārtas ar labāku NASAMS radaru