Dienu pēc vīra lielās vēlēšanu nakts uzvaras Melānija Trampa sociālajos tīklos uzrunāja tautu.
“Vairums amerikāņu mums ir uzticējuši šo svarīgo pienākumu,” sacīja Trampa.
“Mēs sargāsim republikas sirdi – brīvību,” viņa solīja un mudināja amerikāņus pacelties pāri ideoloģijai valsts labā.
Tā bija īsa ziņa, taču ļāva pamanīt to, kā bijusī pirmā lēdija pieies lomai otro reizi.
Kad Tramps 2016. gadā ieguva savu pirmo prezidenta krēslu, viņa sieva sākotnēji nebija Baltajā namā, tā vietā uzturējās Ņujorkā kopā ar viņu mazo dēlu. Viņa dažkārt šķita atturīga pret tradīcijām, ko noteica pirmās lēdijas pirms viņas.
Taču eksperti saka, ka šoreiz Trampa kundze, visticamāk, būs apzinātāka ar savu pieeju lielā mērā nenoteiktajai Amerikas pirmās lēdijas lomai.
Dzimusi Melānija Knavs, 54 gadus vecā slovēņu izcelsmes bijusī modes modele, prezidentūras laikā, kas bieži tika ierauta strīdos par krāšņo dzīvi Manhetenas Trampa torņa zeltītajos mūros, galu galā mainīja tos pret politiskās dzīves ierobežojumiem, kas saistās ar Ovālo kabinetu.
Trampa kundze, ko daži dēvē par “mīklu”, ir devusi priekšroku mazāk publiskai izklaidei nekā viņas priekšgājējas, sniedzot mazāk runu gan Baltajā namā, gan kampaņas laikā.
“Viņa ir bijusi unikāla mūsdienu pirmo lēdiju vidū,” sacīja Bostonas Universitātes komunikāciju asociētā profesore un grāmatas par Mišelu Obamu un Melāniju Trampu autore Tammija Vigila.
“Viņa dara lietas tā, kā vēlas, nevis kā viņai tās jādara. Bet viņa piepilda pamata cerības.”
Pēdējos gados viņa izvairījās no uzmanības, jo viņas vīrs apstrīdēja vairākas pret sevi vērstas tiesvedības, kamēr viņš cīnījās par otro termiņu.
Viņas prombūtne šovasar iedvesmoja vairākus ziņu rakstus ar jautājumu: “Kur ir Melānija?”
Trampa kundze parādījās svarīgos gadījumos, piemēram, kad viņas vīrs 2022. gada beigās paziņoja, ka atkal kandidēs.
Viņa arī piedalījās republikāņu nacionālajā kongresā jūlijā, tērpusies koši sarkanā Christian Dior uzvalkā, taču uzrunu neteica – tas ir kārtējais tradīciju pārtraukums.
Kad viņa runā, viņas vārdi šķiet rūpīgi izvēlēti, sniedzot mājienus uz viņas viedokli.
Viņas vīra Madison Square Garden mītiņā tikai dažas nedēļas pirms vēlēšanu dienas viņa teica īsas, bet precīzas piezīmes saskaņā ar Trampa kampaņas likuma un kārtības ziņojumiem, gleznojot Ņujorku kā “lielu metropoli”, kas panīkusi niknās noziedzības dēļ.
Viņa arī runāja pēc pirmā slepkavības mēģinājuma pret savu vīru, aicinot uz vienotību un nosaucot vainīgo par “briesmoni”.
Retā intervijā kanālam Fox viņa vēlāk apsūdzēja viņa politiskos oponentus un plašsaziņas līdzekļus “toksiskas atmosfēras radīšanā”, kas izraisīja uzbrukumu.
Trampa kundze savos nesenajos memuāros paziņoja par savu izvēli, nostādot viņu pretrunā ar abortu apkarošanas aktīvistiem Republikāņu partijā, lai gan šie izteikumi izraisīja spekulācijas to laiku dēļ, jo viņas vīram pēc atcelšanas bija grūti piedalīties kampaņā par šo jautājumu pēc Roe pret Wade apvērsuma, kurā ASV Augstākā tiesa lēma, ka vairs nepastāv konstitucionālās tiesības uz abortu
Trampa kundze rakstīja par savu modeles karjeru, savu apbrīnu par savu vīru un viņu pagātnes politiskajām nesaskaņām, taču izvēlējās šo strīdu informāciju paturēt privāti.
Tomēr viņa ir publiski atbalstījusi Trampu pretrunīgi vērtētajās nostādnēs, piemēram, viņa nepatiesajos apgalvojumos, ka 2020. gada prezidenta vēlēšanas ir nozagtas.
“Es neesmu vienīgā persona, kas apšauba rezultātus,” viņa rakstīja savā grāmatā. Par Kapitolija nemieriem 2021. gada 6. janvārī viņa rakstīja, ka “nebija informēta” par notiekošo, jo bija aizņemta ar saviem pienākumiem.
Viņas bijusī preses sekretāre Stefānija Grišema savos memuāros rakstīja, ka Trampa kundze atteicās izdot paziņojumu, nosodot vardarbību, kā rezultātā Grišemas kundze atkāpās no amata.
Daži komentētāji apšaubījuši, vai viņai vispār patika pirmās lēdijas loma.
Viena no viņas biogrāfēm, bijusī CNN reportiere Keita Beneta, apgalvo, ka viņa to darīja, neskatoties uz sākotnējo nevēlēšanos.
“Viņai patika visi pienākumi, kas saistīti ar to, ka bija pirmā lēdija un dzīvo Baltajā namā,” 2021. gadā žurnālam People sacīja Beneta. “Es domāju, ka viņai tas patiešām patika.”
Savos memuāros Trampa kundze rakstīja, ka viņai ir “spēcīga pienākuma apziņa izmantot platformu uz labu kā pirmajai lēdijai”.
Un viņa 1999. gada intervijā teica, ka, ja viņas toreizējais draugs Tramps kādreiz kandidētu uz prezidenta amatu, viņa izmantotu bijušās pirmās lēdijas Žaklīnu Kenediju un Betiju Fordu kā paraugus, nodēvējot viņas par “ļoti tradicionālām”.
Kenedijas kundze bija modes ikona, kas sevi veltīja Baltā nama saglabāšanai, savukārt Forda kundze bija pazīstama kā celmlauzis, kas iestājās par abortu tiesībām un sieviešu tiesībām.
Pēc pārcelšanās uz Vašingtonu Trampa kundze sāka uzņemties pirmās lēdijas pienākumus, piemēram, rīkot pusdienas un valsts vakariņas viesojošajiem pasaules līderiem. Viņa arī koncentrējās uz Baltā nama estētiku, pasūtot plašus remontdarbus un pārraugot vērienīgus Ziemassvētku rotājumus (un savulaik tika slepeni ierakstīta, sūdzoties par šo pēdējo uzdevumu).
Viņas apģērbs izraisīja plašsaziņas līdzekļu valdzinājumu un strīdus, īpaši pēc tam, kad viņa tika pamanīta valkājam jaku ar frāzi “Man tiešām vienalga, tev ne?” ceļojuma laikā uz migrantu bērnu aizturēšanas centru 2018. gadā.
Viņa sacīja, ka jaka bija vēstījums “cilvēkiem un kreisajiem medijiem”, kas viņu kritizēja.
Trampa kundze atkal tika kritizēta pēc tam, kad viņu slepeni ierakstīja viņas bijušais draugs un vecākais padomnieks. Bija dzirdams, ka viņa pauda neapmierinātību par to, ka tiek kritizēta par vīra politiku nošķirt migrantu bērnus no ģimenēm.
Vēlāk viņa atklāja, ka šī politika viņu ir apmulsinājusi, un bija privāti teikusi Trampam, ka to neatbalsta. Prezidents šo politiku atcēla 2018. gada jūnijā pēc strīdu vētras.
Profesore Vigila saka, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem, ar ko Trampa kundze saskārās savā pirmajā pilnvaru termiņā, bija viņas politiskā pieredze, kā arī darbinieku virpulis, kas bija vienlīdz nepieredzējuši un dažkārt arī nelojāli.
Taču Trampa kundze, neskatoties uz to, bija mierīgi aizņemta, piebilst profesore Vigila, iestājoties par tādiem jautājumiem kā bērnu labklājība, izmantojot kampaņu Be Best pret iebiedēšanu tiešsaistē.
Viņa bija spiesta aizstāvēt šo kampaņu, ņemot vērā viņas pašas vīra agresīvo sociālo mediju izmantošanu, 2016. gadā CBS paziņojot, ka tas, kā viņš izturējās tiešsaistē, noveda viņu nepatikšanās un palielināja viņa sekotāju skaitu.
Viņa arī iestājās par bērniem, kurus skārusi opioīdu krīze, un kopš tā laika ir izveidojusi fondu, kas vāc izglītības līdzekļus bērniem audžuģimenēs.
Daudzi sagaida, ka šis darbs turpināsies, kad viņa pārcelsies atpakaļ uz Vašingtonu, lai gan joprojām nav skaidrs, vai viņa tur dzīvos pilnu slodzi.
Profesore Vigila saka, ka pirmās lēdijas loma gadu gaitā ir attīstījusies, un Trampa kundze “izdarīs izvēli par to, cik aktīva viņa vēlas būt sabiedrībā”.
“Un es domāju, ka viņa to darīs daudz apzinātāk.”