Sauthemptonas universitātes (Apvienotajā Karalistē) vēstures profesors Marks Stoils pēc gadiem ilgas arhīvu izpētes secinājis, ka Alise Molenda, kuru savulaik uzskatīja par pēdējo Anglijā pakārto “raganu”, nomira dabiskā nāvē astoņus gadus pēc tam, kad viņai tika pasludināts soda izpildes datums. Par to ziņo CNN.
Saskaņā ar publikāciju, sievietei vārdā Alise Molande 1685. gadā tika piespriesta nāves sods ar pakāršanu par trīs cilvēku “burvestību virs ķermeņiem”. Tomēr Stoils apgalvo, ka viņa patiesībā nomira 1693. gadā. Tādējādi Anglija varētu pārtraukt tā saukto “raganu” sodīšanu trīs gadus agrāk, nekā tika uzskatīts.
CNN atzīmē, ka Molandes identitāte vēsturniekiem ilgu laiku ir bijusi noslēpums. Vienīgais dokuments, kas saistīts ar sievieti, bija spriedums par viņas soda izpildi. Tomēr Stoils uzskata, ka tiesas sekretārs, iespējams, ir nepareizi dzirdējis viņas vārdu. 2013. gadā zinātnieks atklāja pierādījumus tam, ka kāda Avisa Molanda atrodas cietumā trīs mēnešus pēc notiesāšanas. Stoils atzīmēja, ka sievietes uzvārds ir diezgan neparasts Ekseterai, pilsētai Anglijā, kur tika pasludināts spriedums.
Ar citu dokumentu palīdzību Stoils rekonstruēja lielu daļu Avisas Mollandas dzīves. Pēc zinātnieka vārdiem, sievietes īstais vārds ir Avisa Meisija. 1667. gadā viņa un viņas vīrs jumiķis tika apsūdzētas par bērna kūdīšanu zagt tabaku, taču lieta drīz tika izbeigta. Avisai bija trīs meitas, kuras nomira zīdaiņa vecumā.
1685. gada jūnijā tobrīd atraitne Avisa Molanda parādījās tiesas protokolos kā ziņotāja par iespējamu sacelšanos. Viņa droši vien sniedza liecības par ieslodzīto nemieru Ekseteras cietumā. Tas liecināja, ka arī viņa atradās apcietinājumā pēc iespējamās nāvessoda izpildes.
Tā kā cietums bija piepildīts ar nemierniekiem, Stabls uzskata, ka Avisa varētu tikt atbrīvota. Pēc zinātnieka domām, viņa nomira astoņus gadus vēlāk brīvībā un tika apglabāta Svētā Dāvida baznīcas pagalmā.
Saskaņā ar valdības datiem laika posmā no 1542. līdz 1735. gadam Anglijā tika izpildīts nāvessods vismaz 500 “raganām”, jo tolaik burvība bija nopietns noziegums, lai gan vēsturnieki uzskata, ka patiesais skaits varētu būt divreiz lielāks. Skotijā tika nogalinātas aptuveni 2500 “raganu”, bet Eiropā, pēc pētnieku domām, nāvessods tika izpildīts līdz 60 tūkstošiem cilvēku.