Baltijas un Ziemeļeiropas lielākajā ilgtspējīgas attīstības festivālā Impact Day Tallinna Vesi veica aklo dzeramā ūdens testu, kas uzrādīja negaidītus rezultātus: gandrīz trešā daļa no simtiem dalībnieku nespēja atšķirt krāna ūdeni no ūdens pudelēs.
Trīs dienu laikā vairāk nekā 630 dalībnieki varēja pārbaudīt savas garšas kārpiņas, mēģinot noteikt atšķirības starp krāna ūdeni un ūdeni pudelēs. 68,7% aptaujāto spēja atpazīt krāna ūdeni. Tie, kas testēja krāna ūdeni, raksturoja to kā svaigāku, bagātāku ar minerālvielām, bez plastmasas garšas un labāk remdējot slāpes.
Aklā testa mērķis bija pievērst uzmanību tam, ka lielākā daļa no pasaulē pārdotā ūdens pudelēs patiesībā ir krāna ūdens, ko cilvēki iegādājas par augstu cenu, kā rezultātā tiek nevajadzīgi izšķiesti resursi, ko rada pildīšana pudelēs. Lai gan pudelēs pildītais ūdens pārsvarā ir Eiropā pārdots avota vai minerālūdens, Euromonitor International dati liecina, ka aptuveni 60% no pasaulē pārdotā ūdens pudelēs ir parasts krāna ūdens.
Tallinas Vesi vides dienesta vadītājs Māris Pēvers uzsvēra, ka galvenās krāna ūdens priekšrocības ir tā zemā cena, augstā kvalitāte un videi draudzīgums. Ja pudelēs iepildītā ūdens cena kopā ar depozītu Igaunijā ir aptuveni 1,08 eiro par litru, tad Tallinā krāna ūdens parastam patērētājam maksā 2,24 eiro par kubikmetru, tas ir, par 2,24 eiro var uzpildīt tūkstoti dzeramo pudeļu.
Turklāt ūdens pudelēs ražošana atstāj ievērojamu ietekmi uz vidi. Saskaņā ar Natural Society datiem vienas 0,5 litru plastmasas pudeles ražošanai nepieciešams tikpat daudz enerģijas kā 1000 litru krāna ūdens ražošanai. Pārtikas pētījumu bezpeļņas organizācija Food Print atklāja, ka vienas plastmasas pudeles izgatavošanai nepieciešami aptuveni 5,3 litri ūdens, tāpēc pudelēs pildītā ūdens ražošana ir ārkārtīgi izšķērdīga. Krāna ūdens ieguvums ir arī tas, ka tas rada par 173 gramiem mazāk CO2 uz litru, salīdzinot ar tādu pašu daudzumu ūdens pudelēs.
Aptuveni 90% no pudelēs pildītā ūdens izmaksām ir saistīti ar plastmasas pudeles ražošanu, transportēšanu un reklāmu, nevis ūdens kvalitātes nodrošināšanu. “Katru reizi, kad pērkat ūdeni pudelēs, jūs būtībā maksājat par pudeles ražošanu un transportēšanu,” piebilda Pīvers. Tāpēc ūdens dzeršana tieši no krāna vai no atkārtoti lietojamām pudelēm ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt ikdienas ietekmi uz vidi.
Neskatoties uz šiem faktiem, ūdens pudelēs tirgus turpina augt. Pērn Igaunijā kā iepakojums savākti vairāk nekā 300 miljoni ūdens pudeļu.
“Padomājiet par to, cik daudz resursu ir nepieciešams, lai ražotu un atgrieztu tik daudz krāna ūdens, ir daudz ekonomiskāks un videi draudzīgāks risinājums,” sacīja Pīvers.