Atnāci uzlādēt savu elektromobili, bet nekā – vadu nav… Pirms kāda laika mēs jau publicējām plašu aprakstu par elektroauto uzlādes kabeļu zādzībām ASV (šeit), tāpēc nebija pārsteigums uzzināt, ka šī sērga nonākusi arī līdz mūspusei, jo kapars zagļiem šobrīd ir ļoti pievilcīgā cenā.
Autovadītāji Lietuvā arvien biežāk saskaras ar šo realitāti. Pēdējā laikā visā valstī plosījušies metāla zagļi, kas vēršas pret publiskajām elektromobiļu uzlādes stacijām. Kamēr peļņa no šādu vara kabeļu iznomāšanas ir tikai daži desmiti eiro, uzlādes staciju īpašnieki rēķina tūkstošiem eiro lielus zaudējumus.
Peļņa ir simboliska, bet zaudējumi milzīgi
Kopš augusta tikai Enefit piederošajā uzlādes staciju tīklā pārgriezti 16 kabeļi. Kā pastāstīja Tomas Žilionis, kurš uzņēmumā ir atbildīgs par publisko uzlādes staciju tīkla attīstību, viena kabeļa izmaksas svārstās no 1500 līdz 3000 eiro.
“Bet tā ir tikai daļa no mūsu zaudējumiem. Mums ir arī papildu zaudējumi no ienākumu zaudējuma u.c. Gandrīz gadu, attīstot Enefit Volt publisko uzlādes tīklu mūsu valstī, kabeļu zādzības dēļ cietām zaudējumus aptuveni 30 000 eiro apmērā,” intervijā LRT sacīja T Žilionis.
No uzbrucējiem cieš arī citi operatori. Ignītis sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Beganskienė apliecināja, ka pavasarī zādzību gadījumi kļuvuši biežāki.
“Kopā fiksējām 15 zādzību gadījumus, kad piekļuve uzlādei tika bloķēta, pārgriežot uzlādes kabeļus. <…> Bojājumu apmērs ir atkarīgs no savienotāja un dažādās stacijās ir atšķirīgs, taču runa ir par vairākiem tūkstošiem eiro, kamēr savienotājos esošais varš, tos nododot metālam, maksā tikai dažus desmitus eiro ,” viņa teica.
Arī uzņēmuma Inbalance Grid līdzdibinātājs Aurimas Pauga atzina, ka pēdējā laikā ir radusies problēma ar metāla zagļiem. Viņš gan neprecizēja, cik tieši uzņēmumam piederošos uzlādes kabeļus nozaguši laupītāji.
“Tīkla operatoram nodarītie zaudējumi ir vairākas desmitus vai pat simtus reižu lielāki par summu, ko zaglis var nopelnīt, nododot pārgriezto kabeli metāllūžņu savākšanas punktā. Tīkla operatoram tas nozīmē ne tikai kabeļa zādzību, bet arī stacijas bojājumus un ar to saistītās remonta izmaksas. Zagļa peļņa ir diezgan simboliska,” saka A. Pauga.
Sadarbojas ar tiesībaizsardzības iestādēm un savā starpā
Kā norāda uzlādes staciju operatori, viena kabeļa svars var sasniegt 10 kilogramus, bet lielāko daļu veido izolācijas materiāls (plastmasa). Pats metāls sver aptuveni 5 kilogramus. Tā kā šobrīd metāla iepirkšanas punktos vara cena ir aptuveni 7 eiro kilogramā, peļņa no viena kabeļa var būt aptuveni 35 eiro.
Tomēr salīdzinoši zemie ienākumi nemazina zagļu kāri. Pēc T. Žilioņa teiktā, ir bijuši gadījumi, kad uzlādes kabeļi tika nogriezti pavisam jauniem lādētājiem, kurus neviens elektromobiļa vadītājs vēl nebija izmantojis.
“Mēs ceram, ka sadarbība ar citiem operatoriem palīdzēs apturēt šo organizēto noziedzību, jo ir gadījumi, kad vienas nakts laikā tiek nozagti vairāki kabeļi no dažādiem operatoriem. Šādi noziegumi parasti tiek fiksēti rītausmā, galvenokārt Viļņā un Viļņas reģionā,” viņš precizēja.
Kā pastāstīja L. Beganskiene, visi zādzību gadījumi Ignītim ir zināmi, par tiem ziņots tiesībsargājošajām iestādēm un uzsākta pirmstiesas izmeklēšana. Un daži no noziedzniekiem jau ir arestēti, viņa sacīja.
“Tiesībsargājošās iestādes tiek informētas, tiklīdz tiek pamanīti bojājumi, mēs ar tām sadarbojamies, un notiek izmeklēšana. Pēdējā laika posmā vairāki uzbrucēji ir aizturēti ar pierādījumiem rokās, un viņiem draud kriminālvajāšana,” sacīja Laura Beganskienė.
Policija tendences nenovēro
Kamēr uzņēmumi dalās savā rūgtajā pieredzē un aprēķina ievērojamus zaudējumus, policija LRT sniedza nedaudz atšķirīgus skaitļus. Kā informē Lietuvas Kriminālpolicijas biroja pārstāve Migle Sokolņikaitė, 2024.gadā Viļņā un Utenas reģionā reģistrēti tikai divi elektromobiļu uzlādes staciju kabeļu zādzības gadījumi.
“Par šīm zādzībām ir uzsākta un turpinās pirmstiesas izmeklēšana. Iepriekšējos gados tādu gadījumu nebija,” sacīja policijas pārstāve.
M.Sokoļņikaite arī piebilda, ka policija nav novērojusi metāla zagļu skaita pieaugumu, kuri uzbrūk elektromobiļu uzlādes stacijām.
”Pētot pieejamos datus, policija nekonstatē tādu tendenci, ka lādēšanas kabeļi pēdējā laikā zagļu vidū kļūtu par pieprasītu ”preci” un, ka šāda situācija biežāk sastopama lielajās pilsētās, uz valsts galvenajām maģistrālēm, un tā tālāk,” viņa komentēja.
Operatori sacīja, ka veic dažādus drošības pasākumus, lai pasargātu sevi no uzbrucējiem. Tāpat iedzīvotāji aicināti nepalikt vienaldzīgiem un par aizdomīgām personām ziņot policijai.