Sestdien noslēdzās Vatikāna globālo katoļu līderu samits ar aicinājumu piešķirt sievietēm vairāk vadošu amatu Baznīcā, bet neaicināja sievietes tikt ordinētām par garīdzniekiem.
Sapulce, kurā piedalījās kardināli, bīskapi un laicīgi cilvēki no vairāk nekā 110 valstīm, arī neņēma nostāju par LGBTQ kopienas iekļaušanu, neskatoties uz diskusiju, ka tā varētu aicināt Baznīcu būt pretimnākošākai.
Pāvests Francisks sasauca mēnesi ilgo samitu, kas pazīstams kā Bīskapu sinode, lai apsvērtu vispasaules Baznīcas nākotni. Tā bija otrā no divām sanāksmēm, kas notika ar gada intervālu, un tajā notika slēgtas diskusijas starp 368 “biedriem” ar balsstiesībām, tostarp gandrīz 60 sievietēm.
Sieviešu lielāku lomu Baznīcā aizstāvji cerēja, ka sinode varētu aicināt sievietes kalpot par diakonēm. Savā galīgajā tekstā sinode nevirzījās uz priekšu par šo iespēju, bet teica, ka “nav nekāda iemesla vai šķēršļa, kas liegtu sievietēm veikt vadošās lomas Baznīcā”.
Dokumentā teikts, ka jautājums par sievietēm diakonēm “paliek atklāts” un “jāturpina izšķirtspēja”.
Katoļu baznīcā ir tikai vīrieši, un pāvests Jānis Pāvils II paziņoja, ka tai nav tiesību ordinēt sievietes par priesteriem. Taču baznīcas vēsturnieki apgalvo, ka ir pierādījumi, ka agrākos gadsimtos sievietes kalpoja par diakonēm – ordinētas kalpotājas, kuras atšķirībā no priesteriem nevar svinēt Misi.
87 gadus vecais Francisks jau iepriekš ir izveidojis divas Vatikāna komisijas, lai apsvērtu sieviešu ordinēšanu par diakoniem. Šis jautājums ir viens no 10 sinodes diskusiju tēmām, ko viņš ir nodevis tālākai izpētei grupām, kurām viņam jāziņo līdz nākamā gada jūnijam.
Sinodes nobeiguma dokumentā, 52 lappušu garajā tekstā, ko Asambleja apstiprināja vēlā sestdienas pēcpusdienā, arī aicināts lajiem katoļiem piešķirt lielāku balsi bīskapu izvēlē un vairākas reizes atvainoties par “neizsakāmajām un pastāvīgajām” sāpēm, ko cieta katoļi, kurus garīdznieki ļaunprātīgi izmantoja.
Katras teksta 155 rindkopas apstiprināšanai bija nepieciešamas divas trešdaļas balsu. Punkts par diakonēm saņēma visvairāk ”atturas” balsis, 258-97, bet tomēr tika pieņemts.
LGBTQ katoļi netiek pieminēti
Tekstā LGBTQ kopiena netika pieminēta, lai gan tajā bija aizsegta atsauce uz cilvēkiem Baznīcā, kuri “piedzīvo sāpes, jūtoties atstumti vai tiesāti viņu laulības stāvokļa, identitātes vai seksualitātes dēļ”.
Attieksme pret LGBTQ katoļiem bija karsts debašu punkts 2023. gada sinodē, jo tika ziņots, ka daži locekļi sapulcē piedāvāja emocionālas personiskas liecības par ģimenes locekļiem, kuri jūtas izslēgti no Baznīcas.
Prāvests Džeimss Mārtins, ievērojamais amerikāņu jezuītu priesteris, kurš kalpo LGBTQ kopienai un bija sinodes loceklis, sacīja, ka tas “nav pārsteigums”, ka jaunajā tekstā grupa nav īpaši pieminēta.
“Mēs runājam par sāpēm tiem, kuri jūtas atstumti,” viņš teica par galīgo tekstu. “Dialogs par LGBTQ jautājumiem šogad bija daudz vieglāks.”
Tika gaidīts, ka Francisks izdos savu dokumentu, atbildot uz sinodes tekstu, taču viņš teica asamblejai, ka vairs neplāno to darīt. Pāvests sacīja, ka tā vietā vēlas piedāvāt sinodes tekstu kā “dāvanu” pasaules 1,4 miljardiem katoļu.
Pāvestam ir oficiāli jānoslēdz sinodes sapulce ar Misi svētdien Svētā Pētera bazilikā.