Jauns pētījums pierādījis, ka ar mākslīgā intelekta palīdzību sociālo mediju ierakstos atslēgvārdus var izmantot dažādu slimību, tostarp vēža, simptomu identificēšanai. Pētījums publicēts žurnālā Nature
Zinātnieki ir iemācījušies atpazīt garīgās slimības agrīnā stadijā no ierakstiem sociālajos tīklos. Izmantojot neironu tīklu, izmantojot atslēgvārdus, kas saistīti ar dažādiem stresa traucējumu simptomiem, viņi analizēja miljoniem ziņojumu un identificēja iespējamos upurus ar precizitāti 83,29%.
Pandēmija mūs joprojām ietekmē
Eksperti savu pirmo pētījumu šajā jomā veltīja, lai identificētu cilvēkus, kuri pārdzīvoja Covid, bet pēc tam attīstīja posttraumatiskā stresa traucējumus (PTSD).
Ir zināms, ka Covid pandēmija trīs gadu laikā ir nogalinājusi vairāk nekā 6,87 miljonus cilvēku visā pasaulē un vismaz 760 miljoni ar to bija saslimuši. Daudziem no viņiem attīstījās garīgi traucējumi depresijas veidā un PTSD kā komplikācija.
Šāda veida trauksme parasti attīstās cilvēkiem, kuri ir piedzīvojuši traumatisku notikumu: autoavāriju, karu, fizisku, emocionālu vai seksuālu vardarbību, dabas katastrofu vai jebkuru citu dzīvi mainošu pieredzi, kas ietekmē viņu bioloģisko vai psiholoģisko stāvokli. Personai sāk attīstīties slimīga modrība, nemiers un bezmiegs. Viņu vajā nepatīkamas atmiņas, murgi un bieži vien visaptverošas bailes no nāves.
“Lai gan stresa traucējumi ir retāk sastopami nekā depresijas traucējumi, tie nav mazāk nopietni un var izraisīt nopietnas sekas. Taču primārās aprūpes ārsti bieži vien nenovērtē šo slimību vai ārstē to nepietiekami ,” norāda pētnieki.
Cilvēki vēl pat nezina, ka ir slimi
Bet vissvarīgākais ir tas, ka PTSD ir grūti diagnosticēt agrīnā stadijā, jo vairumā gadījumu, kad tas notiek, nav fizisku simptomu. Visbiežāk personu, kas cieš no šī traucējuma, ir iespējams identificēt pēc tam, kad viņam ir sākušās nopietnas grūtības attiecībās ar apkārtējiem vai viņš kļūst atkarīgs no narkotikām vai alkohola, ar kuru palīdzību viņš mēģina noslāpēt savas problēmas.
Pētījums parādīja, ka dati no pacienta sociālajiem tīkliem var būt efektīvs līdzeklis šī traucējuma agrīnai atklāšanai. Zinātnieki ir savākuši aptuveni 4 miljonus ziņu vietnē Twitter (tagad X), ko lietotāji atstājuši pandēmijas laikā un kuros viņi ziņoja, ka viņiem ir bijis pozitīvs Covid tests. Starp meklēšanas laikā norādītajiem atslēgvārdiem bija: murgs, panika, šausmas, trauksme, aizkaitināmība un citi. Zinātnieki šos tvītus sauc par “PTSD pozitīviem”.
Pētījuma vadītājs profesors Marks Lī saistībā ar pētījuma rezultātiem atzīmēja:
“Sociālo mediju dati var palīdzēt identificēt cilvēkus, kuriem ir PTSD risks, un nodrošināt agrīnu iejaukšanos. Svarīgi ir arī tas, ka līdzīgas metodes var izmantot, lai laikus atklātu citas problēmas gan ar fizisko, gan garīgo veselību.
Bieži vien sociālo tīklu lietotāji neapzinās izmaiņas savā veselībā. Pētījumi liecina, ka, meklējot informāciju par noteiktām veselības problēmām, var atklāt agrīnas grūti nosakāmu audzēju pazīmes