Pasaules Veselības organizācija (PVO) Ēģipti ir atzinusi par brīvu no malārijas, un ANO Sabiedrības veselības aģentūra šo sasniegumu atzinīgi novērtējusi kā “patiesi vēsturisku”.
“Malārija ir tikpat veca kā pati Ēģiptes civilizācija, taču slimība, kas mocīja faraonus, tagad pieder tās vēsturei,” sacīja PVO vadītājs Tedross Adhanoms Gebreiesuss.
Ēģiptes varas iestādes sāka savus pirmos centienus izskaust nāvējošo odu pārnēsāto infekcijas slimību gandrīz 100 gadus.
Sertifikācija tiek piešķirta, ja valsts pierāda, ka pārraides ķēde ir pārtraukta vismaz iepriekšējos trīs gadus pēc kārtas. Katru gadu malārija nogalina vismaz 600 000 cilvēku, gandrīz visus no tiem Āfrikā.
Svētdienas paziņojumā PVO uzteica “Ēģiptes valdību un tautu” par viņu centieniem “izbeigt slimību, kas valstī pastāv kopš seniem laikiem”.
Tajā teikts, ka Ēģipte ir trešā valsts, kas ir PVO sertificēta Vidusjūras austrumu reģionā pēc Apvienotajiem Arābu Emirātiem un Marokas.
Pasaulē 44 valstis un viena teritorija ir sasniegušas šo atskaites punktu.
Taču PVO paziņoja, ka sertifikācija ir tikai “jauna posma sākums”, mudinot Ēģipti būt modrai, lai saglabātu no malārijas brīvas valsts statusu.
Lai iegūtu PVO sertifikātu, valstij ir jāpierāda spēja novērst pārnešanas atjaunošanos.
ANO Sabiedrības veselības aģentūra paziņoja, ka pirmie mēģinājumi ierobežot cilvēku un odu kontaktus Ēģiptē sākās 20. gadsimta 20. gados, kad tā aizliedza rīsu audzēšanu un lauksaimniecības kultūru audzēšanu pie mājām.
Malāriju izraisa sarežģīts parazīts, ko izplata odu kodumi.
Dažās vietās tagad tiek izmantotas vakcīnas, taču visefektīvākais malārijas profilakses veids ir slimības uzraudzība un izvairīšanās no moskītu kodumiem.