Zinātnieki iesaka brokastu laikā ņemt vērā vielmaiņas īpašības vīriešu un sieviešu organismā, vīriešiem labāk piemēroti ir pārtikas produkti ar augstu salikto ogļhidrātu saturu, sievietēm – ar veselīgiem taukiem. Pie šāda secinājuma nonākušas kanādiešu bioloģes Stefānija Abo un Anita Leitone publikācijā zinātniskajā žurnālā Science Direct.
Viņas savus atklājumus skaidro ar abu dzimumu vielmaiņas atšķirībām.
Lai gan mūspusē daudziem tas būs pieejams ne visām dāmām, jāsaka, ka sievietēm savā ziņā paveicies vairāk: zinātnieki viņu rīta maltītē iekļāva avokado un sarkanos kaviāru, savukārt vīrieši saņēma auzu pārslas un kartupeļus.
Savā pētījumā ekspertes ņēma vērā daudzas cilvēka ķermeņa reakcijas uz tam piedāvātajiem pārtikas produktiem, tostarp: hormonu darbību, pārtikas uzsūkšanās ātrumu, ogļhidrātu un lipīdu metabolisma īpašības, sirds muskuļa, smadzeņu un kuņģa-zarnu trakta reakciju un citus orgānus.
Rezultātā zinātnieces ir sastādījušas sarakstu ar to, kas jāapēd brokastīs, lai pēc nakts miega aktivizētu vielmaiņu.
Vīrieši . Viņu ķermenim no rīta priekšroka dodama pārtikai ar augstu tā saukto komplekso ogļhidrātu saturu. Piemēram, makaroni, griķi, auzu pārslas, kartupeļi, graudaugu klijas un pilngraudu maize, kā arī banāni, kāposti, žāvētas plūmes un āboli.
Sievietes . Vājā dzimuma pārstāvēm ir piemēroti ēdieni, kas satur veselīgus taukus: zivis, omlete, avokado, tofu, ķirbju sēklas un sarkanie ikri…
Fakts ir tāds, ka dzimumu funkcionēšanas atšķirību dēļ aknās un taukaudos vīriešiem un sievietēm barības vielas uzkrājas atšķirīgi. Tas nozīmē, ka viņiem ir nepieciešami dažādi ēdieni, lai saglabātu sāta sajūtu.
Jāpiebilst, ka zinātnieki neuzstāj, lai abi turpmāk šādi sāktu brokastot. Nē, gan vīriešiem, gan sievietēm savā uzturā ir jāiekļauj tauki, olbaltumvielas un ogļhidrāti, pretējā gadījumā tie kaitēs viņu veselībai, taču, lai normalizētu vielmaiņu, labāk ir dot priekšroku uzskaitītajiem produktiem.
Arī citi eksperti kopumā piekrīt šim viedokli, bet, piemēram, endokrinologi saka, ka no rītiem atdzesētus vārītus vai ceptus kartupeļus labāk neēst, jo tajos esošā ciete kļūst noturīga kā šķiedrviela un vairs nesagremojas kuņģī, bet gan zarnu mikroflorā. Tas pats attiecas uz makaroniem, kas izgatavoti no cietajiem kviešiem. Bet auzu pārslas, viņuprāt, ir dievs šķiedrvielu satura ziņā, īpaši pilngraudu:
“Vāriet bez cukura, piemēram, griķus, tas ir ļoti garšīgi. Cukurs ir vienkāršs ogļhidrāts, tas gandrīz nav jāsagremo, ātri nonāk asinsritē. Auzu pārslas satur sarežģītus ogļhidrātus, kuru sagremošana prasa ilgāku laiku, un šķiedrvielas tos saglabā.
Paies laiks, līdz visa šī lieta tiks sakārtota gremošanas sistēmā. Šāds cukurs no tievās zarnas uzsūksies pakāpeniski, tā līmenis lēnām pieaugs, un tam nebūs nepieciešams daudz insulīna. Attiecīgi cukurs samazināsies lēnāk, un bada sajūta nobriest lēnāk. Tā ir visa būtība”