Stokholmas Pārejas ekonomikas institūta eksperti publicēja ziņojumu, kurā izvērtēja pašreizējo Krievijas ekonomikas stāvokli, un norādīja, ka pret oficiālo Krievijas statistiku jāizturas piesardzīgi.
Ziņojumā teikts, ka oficiālā statistika, piemēram, IKP pieaugums un inflācijas rādītāji, ir viltota, lai saglabātu ilūziju, ka Krievijas ekonomika ir stabila.
“Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir ticamu datu iegūšana, jo liela daļa Krievijas ekonomikas ziņojumu ir saistīta ar kara laika propagandu. Krievijas valdība ir pārtraukusi publicēt lielu daļu datu, un pieejamie skaitļi bieži tiek izkropļoti, lai sniegtu labvēlīgāku priekšstatu,” norāda pētnieki.
Turklāt ziņojumā runāts par pieaugošo ekonomisko nelīdzsvarotību Krievijā. Eksperti uzskata, ka fiskālo stimulu (viena no valdības iejaukšanās metodēm ekonomikā, lai to stabilizētu, pārdalot izdevumus un ienākumus) un stingrākas monetārās politikas “arvien nekonsekventāka kombinācija” varētu izraisīt ekonomisko krīzi. .
Ziņojumā arī uzsvērta Krievijas ekonomikas atkarība no naftas cenām. Jebkādas svārstības, pēc ekspertu domām, ietekmē valsts valūtas ieņēmumus, inflāciju un vispārējo ekonomisko stabilitāti.
Pētnieki brīdinājuši, ka Krievijas valsts finanšu rezerves, kas tika izmantotas militāro izdevumu finansēšanai, strauji izsīkst un var beigties gada laikā. Kad šīs rezerves būs izsmeltas, centrālā banka varētu saskarties ar spiedienu samazināt galveno procentu likmi vai pat ķerties pie jaunas naudas drukāšanas. Tas savukārt izraisīs augstu inflāciju un rubļa pavājināšanos.