Vēsturē ir bijuši daudzi, pat ļoti nozīmīgi, fakti par to, ka dažādu gaisa telpā atrodošos objektu signālus pirmie uztver nevis valsts milzīgais radaru pārklājums, bet gan parasts radioamatieris kādā lauku mājā.
Visiem zināmais un plaši izrunātais incidents ar Krievijas ”šaheda” ierašanos Latvijas teritorijā nez kāpēc ir atstājis novārtā diskusijas par plašajām IT nozares iespējām gan novērot debesīs notiekošo, gan veikt apjomīgu informatīvo procesu draudu gadījumā.
Jau pirms gada Ukrainas mediji un sociālie tīkli ziņoja par to, ka brīvprātīgo Ukrainas IT speciālistu komanda ir laidusi klajā čatbotu (tērzēšanas robotu) “Ukraiņu jenots”, kas spēj uzraudzīt Krievijas stratēģiskās aviācijas kaujas frekvences. Pēc izstrādātāju domām, čatbots palīdzēs arī:
— noteikt visticamāko trauksmes cēloni,
— atrast tuvāko pajumti (pagaidām tikai Kijivā, taču plāno šo funkcionalitāti paplašināt),
— paziņot par pērkonu, lai lietotāji nejauktu pērkona negaisa skaņas ar sprādzieniem,
— uzraudzīt radiācijas fonu Ukrainā,
— uzraudzīt ienaidnieka zaudējumus,
— ziņot un nodrošināt aktuālu trauksmes karti.
Čatbota izstrādātājs Artjoms Levkivskis pirms gada sniedza sīkāku informāciju par projektu:
“Ideja dzima ilgu laiku. Sākoties enerģētikas apšaudei, es sāku interesēties par kanālu monitoringu un Krievijas stratēģiskās aviācijas tēmu. Klausījos viņu saziņu par kaujas frekvencēm, flotes frekvencēm. Vēlāk iepazināmies ar otru izstrādātāju savā komandā — Vladu. Kamēr mēs runājām, mēs atklājām, ka mums ir līdzīgas idejas par projektu, tāpēc sadarbojāmies ar viņu. Pie bota strādā vēl vairāki cilvēki: pirms izlaišanas bijām trīs, tagad esam septiņi.
Sākumā par monetizāciju nebija ne runas. Tā bija brīvprātīgo iniciatīva. Tagad, ņemot vērā dažus tehniskos ierobežojumus un projektā ieguldītos resursus, mēs par to domājam. Kamēr projekts vēl bija idejas un slēgtās testēšanas stadijā, jau saņēmām interesējošus ziņojumus gan no privātpersonām, gan vienas valsts struktūras. Bet projektu vēl neesam gatavi kādam atdot. Domājam par sadarbību ar valsts struktūrām, taču pirms sadarbības uzsākšanas vēlamies pierādīt sava algoritma dzīvotspēju. Gandrīz katru dienu mēs veicam mazus un lielus atjauninājumus, kas uzlabo tā darbību.
Kas attiecas uz patversmēm, tad pagaidām sniedzam informāciju tikai par Kijivu, nākamnedēļ plānojam pievienot Harkivu, tad Zaporižju, Odesu, Dņipro, Krivij Rihu. Mēs ņemam datus no oficiālajām patversmju kartēm. Ģeoditi tiek glabāti datu bāzē, un ar parastā SQL vaicājuma un PostGIS spraudņa palīdzību tiek meklētas tuvākās patversmes koordinātes, kuras saņemam no lietotāja. Informāciju par pērkonu ņemam no Blitzortung mājas lapas.
Kāpēc robotam ir šāds nosaukums? Šeit viss ir vienkārši) Kopumā tā ir kā atsauce uz Hersonas jenotu, kuru nolaupīja orki. Turklāt jenots ir mans totēma dzīvnieks, ar kuru daudzi mani asociē.
Jau iepriekš esam publicējuši šo puišu publiskoto informāciju, tāpēc šoreiz par pēdējo, kura publicēta šonakt ar attēlā redzamo karti ar to, kā krievu ”šahedi” ievirzījušies Baltkrievijas teritorijā
Šādi izskatījās Krievijas uzbrukuma bezpilota lidaparātu lidojumu trajektorijas virs Baltkrievijas Gomeļas reģiona naktī no 16. uz 17. oktobri, raksta Flagstaff .
Pēc Ukrainas novērošanas kanāla “Ukraiņu jenots” datiem, pagājušajā naktī Baltkrievijas gaisa telpā iebruka vismaz 7 “Shahed-136” tipa uzbrukuma bezpilota lidaparāti.
Kā ziņo batkrievu novērošanas kanāls “Belaruski Gayun”, uzbrukuma laikā no Baranoviču lidlauka tika izcelts iznīcinātājs. Un, protams, iedzīvotāji par notikušo oficiāli netika informēti.