Mercer CFA Institute 2024. gada globālais pensiju indekss norāda uz nepieciešamību pēc pensionēšanās sistēmas uzlabojumiem, ņemot vērā dzimstības samazināšanos un ilgmūžības palielināšanos
Uzņēmums Mercer, sadarbībā ar CFA Institute, šodien publicēja 16. ikgadējo Mercer CFA Institute globālo pensiju indeksu (MCGPI).
Nīderlandes pensijas ienākumu sistēma saglabājusi pirmo vietu sarakstā, Īslandei un Dānijai paliekot attiecīgi otrajā un trešajā vietā.
“Pasaulē, kur dzimstības rādītāji krītas un paredzamais mūža ilgums pieaug, pensijas ienākumu sistēmas ir centrālais punkts,” komentēja Mercer prezidents un izpilddirektors Pats Tomlinsons. “Stingras saskaņošanas nodrošināšana privātajos un valsts pensijas ienākumu pasākumos, darbinieku pārklājuma palielināšana un lielākas darbaspēka līdzdalības veicināšana tiem, kas vēlas strādāt vecumā, ir tikai daži veidi, kā uzlabot pensionāru labklājību ilgtermiņā.”
Palīdzēt noteiktu iemaksu plānu (DC) dalībniekiem iegūt vislabākos pensionēšanās rezultātus
Pensiju sistēmas visā pasaulē arvien vairāk attālinās no noteiktu pabalstu plāniem (DB) un pāriet uz noteiktu iemaksu (DC) pasākumiem. Ziņojumā tiek pētītas iespējas un izaicinājumi, kas saistīti ar DC plāniem gan pensiju plāniem, gan privātpersonām.
“Pastāvošā pāreja uz noteiktu iemaksu pensiju plāniem rada daudzas finanšu plānošanas problēmas, kas pilnībā gulstas uz rītdienas pensionāru pleciem,” sacīja Mārgareta Franklina, CFA un CFA institūta prezidente un izpilddirektore.
“DC plāni paredz, ka vairumam indivīdu pašiem ir jāpieņem sarežģīti finanšu plānošanas lēmumi, kas viņiem nav saprotami un var būtiski ietekmēt viņu finansiālos apstākļus. Ļoti daudzas personas nav pietiekami gatavas pieņemt nepieciešamos lēmumus. Indekss kalpo kā svarīgs atgādinājums par nepilnībām, kas joprojām pastāv ilgtermiņa finansiālās drošības nodrošināšanā. Nepieciešamība pēc pilnvarotiem un ētiskiem finanšu konsultantiem atkal izceļas, un tāpēc esam uzsākuši jaunas iniciatīvas privātajā labklājības telpā, lai novērstu šo plaisu”.
Neskatoties uz šiem izaicinājumiem, cilvēkiem dzīvojot ilgāk, DC programmu piedāvātā palielinātā elastība un personalizācija būs ļoti svarīga. Pensionēšanās koncepcija mainās, un daudzi cilvēki pēc sākotnējās aiziešanas pensijā pakāpeniski pāriet uz pensiju vai atkal pievienojas darbaspēkam citā statusā. DC plāni piedāvā arī svarīgas priekšrocības pašnodarbinātajiem un līgumdarbiniekiem, kuri bieži ir atstāti ārpus tradicionālajām DB shēmām.
“Ir nepieciešamas nozīmīgas pensiju ienākumu sistēmas reformas, lai apmierinātu pensionāru finansiālās vajadzības un viņu mainīgās darba cerības,” komentēja Dr. Deivids Knoks, ziņojuma vadošais autors un Mercer vecākais partneris. “Nav viena risinājuma, kā panākt, lai pensionēšanās sistēmas izveidotu stabilāku pamatu. Tagad ir laiks valdībām, politikas veidotājiem, pensiju nozarei un darba devējiem sadarboties, lai nodrošinātu, ka pret vecāka gadagājuma iedzīvotājiem attiecas ar cieņu un viņi var uzturēt līdzīgu dzīvesveidu, kādu pieredzējuši darba gados.”
Reitings
Nīderlandei bija visaugstākā kopējā indeksa vērtība (84,8), kam cieši seko Islande (83,4) un Dānija (81,6). Nīderlandes pensiju sistēma joprojām ir labākā sistēma, jo tā pāriet no DB struktūras uz individuālāku DC pieeju. Sistēmai ir arī stingri noteikumi, un tā piedāvā dalībniekiem norādījumus par viņu pensijām.
Indekss izmanto atbilstības, ilgtspējības un integritātes apakšindeksu vidējo svērto vērtību. Katram apakšindeksam sistēmas ar visaugstākajām vērtībām bija Nīderlande attiecībā uz pensijas apjomu (86,3), Islande attiecībā uz ilgtspējību (84,3) un Somija attiecībā uz uzticamību (90,8).
Ilgstošāks dzīves ilgums, augstās procentu likmes un pieaugošās aprūpes izmaksas ir radījušas lielāku spiedienu uz valdību budžetiem, lai atbalstītu pensiju programmas, kā rezultātā šogad kopumā rādītāji ir nedaudz zemāki. Vairākas sistēmas, tostarp Ķīna, Meksika, Indija un Francija, pēdējos gados ir veikušas pensiju reformas. Jaunākās pensiju reformas Ķīnā, par kurām tika paziņots septembrī, nav atspoguļotas tās indeksā.
Par Mercer CFA institūta globālo pensiju indeksu (MCGPI)
MCGPI kritēriji pensijas ienākumu sistēmām visā pasaulē un ierosina iespējamās reformu jomas, kas nodrošinātu atbilstošākus un ilgtspējīgākus pensijas pabalstus. Šogad tajā tiek salīdzinātas 48 pensijas ienākumu sistēmas visā pasaulē, tostarp jaunpienācēja Vjetnama, un tas aptver 65% pasaules iedzīvotāju.
Globālais pensiju indekss ir sadarbības pētniecības projekts, ko līdzfinansē CFA institūts un Mercer, un to atbalsta Monash Finanšu pētījumu centrs (MCFS). Reitingu apskatīt un iegūt pārējo informāciju varat Šeit