Anglijas Atlantijas lašu populācija ir noslīdējusi līdz rekordzemam līmenim, kas ir jaunākais rādītājs, ka tās jūras un saldūdens ekosistēmas ir netīras un piesārņotas, paziņoja Lielbritānijas Vides aģentūra (EA).
Lielās, sudrabotās zivis ir sastopamas Atlantijas okeāna ziemeļu daļā un tajā ieplūstošajās upēs, bet aptuveni 90% no galvenajām lašu upēm Anglijā ir klasificētas kā “apdraudētas” vai “iespējams, apdraudētas”.
Tas nozīmē, ka lašu skaits ir mazāks par minimālo, kas nepieciešams ilgtspējīgu populāciju uzturēšanai — tas liecina, ka ir jādara vairāk, lai uzlabotu Anglijas dabisko vidi, teica EA.
Tā vainoja lauksaimniecības piesārņojumu, sedimentāciju, ķīmisko noteci no rūpniecības un notekūdeņiem lašu dzīvotņu degradācijā, vienlaikus aicinot lauksaimniekus, zemes īpašniekus un ūdens, enerģētikas un atkritumu nozares darīt vairāk, lai aizsargātu šo sugu.
Neapstrādātu notekūdeņu izgāšana upēs un jūrās ir izraisījusi dusmas Lielbritānijā pret privatizētajiem ūdensapgādes uzņēmumiem, kuri tiek apsūdzēti par regulāru atkritumu izgāšanu ūdensceļos un nespēju ieguldīt infrastruktūrā.
“Pirms četrdesmit gadiem aptuveni 1,4 miljoni lašu katru gadu atgriezās Apvienotās Karalistes upēs. Šobrīd mēs esam gandrīz pie trešdaļas no tā — jauns zemākais rādītājs un pierādījums plašākai, pieaugošai bioloģiskās daudzveidības krīzei,” sacīja EA priekšsēdētājs Alans Lovels.
“Mums visiem, kas piesārņo, ir jāsavāc sava netīrība,” sacīja Lovels, norādot, ka jaunais tiesību akts – Ūdens (īpašu pasākumu) likumprojekts – dos EA lielākas pilnvaras saukt piesārņotājus pie atbildības.
EA paziņoja, ka par līdzīgu lašu populācijas samazināšanos tika ziņots Īrijā, Islandē, Zviedrijā un Kanādā, bet Apvienotajā Karalistē bija vērojams “visnozīmīgākais” kritums.
Provizoriskā deklarētā nozveja pagājušajā gadā bija 4911 zivis, kas ir par 23% mazāka nekā galīgā deklarētā nozveja 2022. gadā un zemākā kopš deklarēšanas sākšanas 1988. gadā, paziņoja aģentūra.