Jaunatklātā komēta C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) vistuvāk pietuvosies Zemei sestdien, 12. oktobrī. Pēdējo reizi mūsu planētas tuvumā tas pagājis pirms aptuveni 80 tūkstošiem gadu, kad uz Zemes dzīvoja neandertālieši, vēsta NASA vietne.
Komētu pagājušajā gadā atklāja astronomi no Ķīnas Tsuchinshan observatorijas un ATLAS Dienvidāfrikā. Tāpēc tā tika oficiāli nosaukta abu observatoriju vārdā. Dienvidu puslodes iedzīvotāji komētu varēja redzēt septembrī, savukārt ziemeļu puslodē tā būs redzama no oktobra vidus līdz novembra sākumam.
12. oktobrī komēta pietuvosies Zemei gandrīz 71 miljona kilometru attālumā. Lai to redzētu, ieteicams izvēlēties tumšu novērošanas punktu uzreiz pēc pilnīgas tumsas iestāšanās. Komēta parādīsies debesu rietumu pusē neilgi pēc saulrieta. Cilvēki ar labu redzi varēs redzēt komētu bez īpaša aprīkojuma, taču lielākajai daļai būs nepieciešams vismaz binoklis. Tumšās debesīs tā būs redzama kā spilgts ugunīgs plankums ar garu asti.
Saskaņā ar NASA datiem komēta Cučinšaņa-ATLAS veiks savu pirmo dokumentēto aplidošanu Zemei. Iespējams, nākamreiz komēta zemes iedzīvotājiem būs redzama tikai pēc 80 tūkstošiem gadu.