Maikls Folets, organizācijas Outdoor Play and Learning (OPAL), kas palīdz skolām uzlabot bērnu rotaļu apstākļus, izpilddirektors, sacīja, ka dubļi ir svarīga bērnu rotaļu sastāvdaļa. Viņam piekrīt arī citi eksperti, tostarp zinātnieki, kas pēta bērnu psiholoģiju un biologi. Viņi atzīmē, ka bērnu rotaļu telpas kļūst arvien sterilākas, tādējādi liedzot bērniem iespēju tuvināties dabai. Par to raksta The Guardian.
Pēc psihologu domām, runa nav tikai par dubļiem, bet arī faktu, ka bērni arvien retāk spēlējas svaigā gaisā. Ja agrāk bērni vairāk spēlējās dubļos un brīvi pavadīja laiku ārā, tad tagad viņu rotaļu laiks ir kļuvis organizētāks un ierobežotāks, un viņu rotaļu telpas ir sterilas.
“Mūsu mēģinājums novērst riskus ir samazināt dubļos nosmērējušos bērnu skaitu. Mēs vēlamies, lai mūsu bērni būtu tīri un droši, taču tas bērniem apgrūtina to, ko viņi dara dabiski,” sacīja Ekseteras universitātes bērnu psiholoģijas profesore Helēna Doda.
Doda arī teica, ka ir vesels pētījums, kas veltīts priekšrocībām, ko sniedz spēlēšanās dubļos. Šo pētījumu veica Somijas Dabas resursu institūts. Zinātnieki secinājuši, ka spēlēšanās dubļos ir veselīgi no bioloģiskā viedokļa – stiprina imūnsistēmu, jo palielina mikrobu daudzveidību mūsu organismā, savukārt pilsētniecisks dzīvesveids un kontakta trūkums ar dabu, mazina daudzveidību un var izraisīt cukura diabēta, alerģiju un imūnsistēmas slimību attīstību.
Turklāt dažiem bērniem ir maņu problēmas: viņiem nepatīk priekšmetu faktūra un nepatīk pieskarties noteiktām lietām. Tas var būt tāpēc, ka bērni tiek turēti pārāk tīri un nav pietiekami kontaktā ar dabu.
Taču ne visiem ir pozitīva attieksme pret spēlēšanu dubļos. 2024. gada 2. oktobris Ziemeļdevonas pamatskola nokļuva ziņu virsrakstos pēc dubļu rotaļu laukuma atvēršanas. Vadībai nācās atvainoties vecākiem, kuru bērni pēc ļoti spēcīgas lietusgāzes devās mājās netīri.