Lai gan savos rakstos zemāk aprakstītos cilvēkus joprojām mīļi saucam par plakanzemiešiem, t.i., mazizglītotiem cilvēkiem, kuri savās šaurajās pierītēs par patiesību uzskata tikai to, ko redz caur sava mājokļa logu, pēdejā laikā arī Latvijā ir bijuši vairāki kliedzoši gadījumi, kuros redzama klaja dezinformācijas izplatīšana. Arī šis jēdziens vairumam joprojām ir sava veida mīļvārdiņš, jo kurš izglītots cilvēks nesaprot, ka arī šādā veidā izpaužas informatīvās telpas pamatu pamats – vārda brīvība.
Un tā nu turpinām būt toleranti, ”sagremojam” arī klaji aizvainojošus komentārus pie mūsu rakstiem sociālajos tīklos, tomēr viss tas joprojām būs bezjēdzīgi, kamēr Latvijas sabiedrības izglītotākā daļa turpinās tolerēt ar vārda brīvības jēdzienu. Ko dara portāls laiki.lv? Vienkārši, nolaižas līdz viņu līmenim un dod pretī – reizēm arī tā, ka oponentiem ne tikai žoklis atkaras. Jo, arī tā taču ir vārda brīvība! Var gan īpaši rupji, bet reizēm kādam ”lidmašīnu kaisītājam” pietiks arī ar risinājumu nēsāt sejas maskas.
Šoreiz stāstu papildināsim ar BBC analītiķes Mariannas Springas pausto viedokli, kurš minētajā medijā publicēts arī ar mūsu rakstā izmantoto virsrakstu ”Kā viesuļvētras sazvērestības teorijas pārņēma sociālos medijus”
Tiešsaistes dezinformācijas plūdus par pēdējām viesuļvētrām ASV ir veicinājis sociālo mediju visums, kas atalgo dezinformatoru iesaistīšanos lielākā apmērā, nekā patiesības paušana.
Esmu atklājusi, ka nepatiesu baumu apjoms un ātrums par viesuļvētru Helēnu un viesuļvētru Milton atšķiras no daudzām neprātībām, kuras iepriekš esmu pētījusi tiešsaistē.
Vīrusu ieraksti ir bijuši no šķietami nekaitīgiem jautājumiem par prognožu un glābšanas pasākumu likumību, līdz nepatiesiem apgalvojumiem, kurus atkārtoja Donalds Tramps, ka viesuļvētras palīdzības līdzekļi tiek tērēti migrantiem, kuri nelegāli ieceļojuši ASV.
Citi izplatīja viltotus postījumu attēlus — mākslīgā intelekta (AI) ģenerētus viltotus attēlus ar bērniem, kuri bēg no postījumiem, vecus klipus, kuros redzamas dažādas vētras, vai datorizētus (CGI) videoklipus. Un tad bija arī tie, kas dalījās ar nepatiesām un bez pierādījumos balstītām sazvērestības teorijām par to, ka valdība manipulē ar laikapstākļiem jeb “ģeoinženieriju”
“Jā, viņi var kontrolēt laikapstākļus,” pagājušajā nedēļā X. rakstīja pat ASV kongresmene Mārdžorija Teilore Grīna.
Esmu atklājusi, ka lielākā daļa vīrusu dezinformācijas ir nākusi no sociālo mediju profiliem, kuros ir zilie ķeksīši un sazvērestības teoriju apmaiņas (ieteikt un dalīties funkcijas) ierakstiem. Vairāki konti, kas šonedēļ izplatīja dezinformāciju par viesuļvētru Milton, iepriekš bija kopīgojuši ziņas, kurās tika norādīts, ka reāli notikumi ir iestudēti vai viltoti, sākot no vēlēšanām līdz politiskai vardarbībai, pandēmijai un kariem.
Es nosūtīju ziņojumus desmitiem kontu, kuros tika kopīgotas nepatiesas un maldinošas ziņas par abām viesuļvētrām. Šķita, ka viņu konti varēja kļūt plaši izplatīti tieši dēļ politikas maiņas, kas X tika veikta kopš Īlona Maska kļūšanas par īpašnieku. Lai gan zilos ķeksīšus agrāk izsniedza tikai verificētiem un pārbaudītiem cilvēkiem, tagad lietotājiem ir atļauts tos iegādāties. Algoritms savukārt piešķir viņu ziņām lielāku nozīmi. Viņi arī var gūt peļņu no ziņu kopīgošanas neatkarīgi no tā, vai tās ir patiesas.
X ieņēmumu sadales politika nozīmē, ka lietotāji ar zilo ķeksīti var nopelnīt daļu ieņēmumu no reklāmām savās ziņu lentās. 9. oktobrī vietne paziņoja, ka “izmaksas palielinās”, un konti tagad tiks apmaksāti, pamatojoties uz citu lietotāju, kuri maksā, lai iegūtu Premium dalību, iesaistīšanos, nevis uz reklāmām viņu atbildēs.
Tas ir mudinājis dažus lietotājus dalīties ar to, kas izplatīsies, lai arī cik ziņa būtu nepatiesa. Vairāki no tiem, kuriem es nosūtīju ziņojumu, man atzina, ka viņi ir guvuši labumu, iesaistoties savās ziņās un kopīgojot saturu, par kuru viņi zina, ka viņiem tiks pievērsta uzmanība.
Tā ir taisnība, lielākā daļa sociālo mediju uzņēmumu ļauj lietotājiem pelnīt naudu no skatījumiem. Taču YouTube, TikTok, Instagram un Facebook ir vadlīnijas, kas ļauj bloķēt vai apturēt profilus, kuros tiek publicēts saturs, kas izplata dezinformāciju, un norāda, ka tie marķē ziņas, ja tās ir maldinošas. X nav vadlīniju par dezinformāciju tādā pašā veidā.
Lai gan tajā ir noteikumi pret viltotu AI saturu un “Kopienas piezīmēm”, lai ziņām pievienotu kontekstu, tā noņēma iepriekšējo funkciju, kas ļāva lietotājiem ziņot par maldinošu informāciju.
X neatbildēja uz BBC komentāru pieprasījumu.
Maldinošas ziņas, kas izplatās vietnē X, var nonākt arī citu vietņu videoklipu komentāru sadaļā, parādot, kā vienā vietnē kopīgota ideja var izplatīties sociālo mediju ekosistēmā.
“Wild Mother” (”Mežonīgā māte”), sociālo mediju ietekmētāja, kas dažādās vietnēs regulāri dalās ar nepierādītām teorijām, sacīja, ka pirms četriem gadiem viņas komentāri bija piepildīti ar “cilvēkiem, kas mani apsaukāja, noliedzot”.
“Bet tagad es biju pārsteigta, redzot, ka gandrīz visi komentāri ir vienisprātis ar manis pausto,” viņa sacīja, atsaucoties uz neseno ziņu, kurā tika apspriestas sazvērestības teorijas par ģeoinženieriju un nesenajām viesuļvētrām.
Šāda veida dezinformācijai ir reāla ietekme, kas var iedragāt uzticību iestādēm – šajā gadījumā – sarežģītas glābšanas un atkopšanas operācijas laikā pēc viesuļvētras Milton.
Lai gan dezinformācija vienmēr ir izplatījusies dabas katastrofu laikā, pastāv būtiska atšķirība starp pašreizējo un iepriekšējām vētrām. Pirmkārt, izplatītās nepatiesības izplatās arvien vairāk cilvēku – mazāk nekā trīs desmiti nepatiesu vai aizskarošu ziņu vietnē X tika skatīti 160 miljonus reižu, liecina Stratēģiskā dialoga institūta domnīcas dati.
Viņi arī ir ieguvuši asāku politisko spēku tuvojošos ASV prezidenta vēlēšanu dēļ.
ISD atklāja, ka daudzas no visvairāk vīrusu ziņām nāk no kontiem, kas atbalsta Donaldu Trampu. Un viņi cita starpā vēršas arī pret palīdzību ārvalstīm un migrantiem.
Es arī atklāju, kā vairākos ierakstos un videoklipos pat ir mērķēti palīdzības dienestu darbinieki, kuri tiek apsūdzēti “nodevībā” par piedalīšanos.
Dusmas un neuzticēšanās ir tas, kas var veicināt risku kavēt centienus uz vietas. Pirms vēlēšanām tas arī riskē iedragāt plašāku ticību tam, kā darbojas sistēmas un valdība, un aizēnot jebkādu likumīgu kritiku par valdību centieniem.
Kamēr ”Mežonīgā māte” un viņai līdzīgi cilvēki izvēlas to uzskatīt par zīmi, ka “arvien vairāk cilvēku mostas realitātē”, es to uztveru kā zīmi, ka šīs sazvērestības teorijas iegūst plašāku auditoriju.
Viņa man stāsta, kā “labi informētu kolektīvu ir daudz grūtāk kontrolēt”. Citiem vārdiem sakot, jo vairāk cilvēku tic šāda veida sazvērestības teorijām bez pierādījumiem, jo grūtāk ir ar tām cīnīties.
Galu galā tas ir saistīts ar to, kā algoritmi sociālo mediju vietnēs galvenokārt veicina iesaistīšanos. Šīs sazvērestības teorijas, nepatiesi apgalvojumi un naids var sasniegt simtiem tūkstošu cilvēku, pirms kāds saprot, ka tie ir nepatiesi, un tie, kas tajās dalās, var saņemt atlīdzību ar viedokļiem, atzīmēm Patīk, sekotājiem vai pat naudu.